Prima pagină » Știri » Siamezele Maria și Elena, operate la București, au luat în greutate și ar putea fi externate în două-trei zile

Siamezele Maria și Elena, operate la București, au luat în greutate și ar putea fi externate în două-trei zile

Siamezele Maria și Elena, operate la București, au luat în greutate și ar putea fi externate în două-trei zile
Siamezele Maria și Elena, operate la București, au luat în greutate și ar putea fi externate în două-trei zile

„Starea fetițelor este foarte bună, sunt externabile, evoluția postoperatorie este firească, nu au existat elemente de gravitate deosebite”, a spus dr. Radu Spătaru, coordonatorul echipei care a făcut intervenția de separare a siamezelor, în urmă cu două săptămâni.

Medicul a precizat că, la un moment dat, a existat o situație generată de o posibilă infecție, dar în urma tratamentului problema s-a rezolvat.

„A existat la un moment dat o situație de o anumită gravitate, cauzată de o posibilă infecție, dar cu tratament problema s-a rezolvat, plaga este vindecată, fetițele au șansa la o viață ca oricare alt copil”, a spus doctorul Radu Spătaru.

El a precizat că zilnic fetițele au fost supravegheate de o echipă formată din zece medici de diferite specialități.

Medicul Mihaela Bizubac, specialist terapie intensivă neonatologie, a spus că micuțele sunt hrănite cu lapte prin biberon.

„Elena are 2,6 kilograme și este gălăgioasă, Maria are 3,3 kilograme și este mai tăcută. Mănâncă în jur de 80, 90 ml de lapte, la trei ore. Fetițele ar putea fi externate în două, trei zile”, a precizat dr. Mihaela Bizubac.

Același prognostic foarte bun a fost prezentat și de medicul specialist în imagistică Veronica Marcu. „Din punct de vedere imagistic, fetițele arată foarte bine”, a precizat dr. Veronica Marcu.

Siamezele au fost născute prin cezariană, în 8 august, la Maternitatea Brașov, de o femeie de 33 de ani. Fetițele, care erau unite prin partea inferioară a sternului, la apendicele xifoid, au fost aduse în 11 august de la Brașov la Spitalul „Marie Curie”.

Medicii de la ”Spitalul Marie Curie” din București le-au separat pe fetițe în 12 august, în cadrul unei intervenții chirurgicale care s-a încheiat cu succes, după două ore.

La operația de separare a siamezelor a fost prezent și medicul Dimassi Mohamad, care a monitorizat-o pe mamă pe durata sarcinii. Întrebat dacă este adevărat că familia fetițelor i-a cerut să fie naș, dr. Dimassi Mohamad a spus că el a dat câte unul dintre numele fetițelor – Sarah, respectiv Maia. Astfel, fetițele se vor numi Maria Sarah și Elena Maia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cuba susține că a ucis patru persoane după focuri trase de o ambarcațiune din SUA
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
Surpriză la Asia Express 2026! Cu cine va face echipă Gabi Torje în competiție
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Rusia trimite migranți în Europa prin tuneluri secrete din Belarus
Mediafax
Abrudean, despre lentoarea deciziilor în coaliție: „Există oarecare opoziție din când în când”
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Cine este Lăcrămioara, iubita lui Florin Prunea? Deși nu a divorțat, Hanțu se afișează cu femeia în vârstă de 50 de ani
Ce se întâmplă doctore
Alimentele ieftine cu care Nicoleta Luciu a slăbit 35 de kg, în mai puțin de două luni. Sunt accesibile tuturor
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Cercetătorii chinezi au inventat o baterie care ar putea revoluționa industria energetică