Prima pagină » Știri » Fotografiile unui artist român, publicate de cotidianul britanic „The Guardian”

Fotografiile unui artist român, publicate de cotidianul britanic „The Guardian”

Fotografiile românului Remus Țiplea cu insecte au devenit foarte cunoscute în străinătate după ce ziarul britanic The Guardian le-a publicat. Într-un articol de două pagini dedicat românului, ziariștii publică patru fotografii cu "Bulbucații" care l-au făcut celebru pe artistul din Negrești.

Pe site-ul The Guardian  au fost publicate zece fotografii cu insectele devenite faimoase, în seria numită „Martor ocular”.

Remus Țiplea a început să facă fotografii în urmă cu cinci ani și, deși pozele sale au avut un succes fulminant, artistul spune că tot ce își dorește este să promoveze un colț din România, Țara Oașului, în care s-a născut.

„Fotografia macro este un refugiu pentru mine. Când nu se întâmplă nimic important, când nu am nimic de realizat în celelalte proiecte la care lucrez, mă întorc la gâzele mele din curte și le imortalizez. E simplu, le găsesc peste tot. ‘Bulbucații’ i-am fotografiat atât de mult pentru că îi găsesc mereu acasă, știu pe unde să-i caut, știu când să-i caut și cum să-i caut, pe lângă faptul că sunt foarte simpatici”, a declarat Remus Țiplea, citat de voceatransilvaniei.ro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni