Prima pagină » Știri politice » Ilie Sârbu: „Victor Ponta nu a vrut să candideze. Baronii au insistat”

Ilie Sârbu: „Victor Ponta nu a vrut să candideze. Baronii au insistat”

Ilie Sârbu: „Victor Ponta nu a vrut să candideze. Baronii au insistat
Senatorul PSD Ilie Sârbu a declarat, într-un interviu, că Victor Ponta „nu a dorit" să candideze la Președinție, dar a acceptat la presiunea baronilor.

Senatorul PSD Ilie Sârbu a declarat, într-un interviu, că Victor Ponta „nu a dorit” să candideze la Președinție, dar a acceptat la presiunea baronilor.

Întrebat într-un interviu Pressalert dacă baronii PSD „și-l doresc pe Victor Ponta președinte”, Sârbu a spus „categoric da. Eu îi cunosc cel mai bine, îi cunosc de 20 de ani, nu de o zi”.

Sârbu a precizat totodată că susținerea baronilor PSD nu ar fi motivată de dorința de a-l îndepărta pe Ponta de partid.

„Nu. Vă amintiți că Victor Ponta nu a vrut să candideze. Știți bine și cei care au insistat și cei, bine, pe baza sondajelor…”, a declarat senatorul.

Întrebat dacă Dragnea și-ar dori să preia conducerea partidului, Sârbu a răspuns: „Și care e problema? E dreptul dânsului. Oricum îl va lua dacă va pleca Victor Ponta până în februarie îl va lua oricum, președinte interimar și după, sigur, votul va decide. Am stabilit împreună la Orăștie că nu comentăm postul de prim-ministru, postul de președinte al partidului. Nu discutăm. Să ajungem noi în situația asta. Să dea Dumnezeu să ajungem”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nu mai este o PRIORITATE”. Președintele unei țări din NATO schimbă direcția privind aderarea la UE
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Lovitura pentru Dominic Fritz, problemă majoră pentru USR. Cum va afecta decizia CCR schimbarea conducerii partidului: „Poate fi chiar o oportunitate”
Mediafax
Imagini ca în FILME! Un comandant ucrainean EVACUEAZĂ singur doi militari răniți pe linia frontului
Click
Situație neașteptată pentru o familie de români aflată în vacanță în Grecia. „Stăm cu mașina în casă”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Aderarea la Uniunea Europeană „nu mai este o prioritate” pentru Turcia, a anunțat Erdogan