Prima pagină » Știri externe » Primarul unui oraș din Italia vrea autobuze speciale pentru romi: „ne deranjează de peste 20 de ani”

Primarul unui oraș din Italia vrea autobuze speciale pentru romi: „ne deranjează de peste 20 de ani”

Primarul unui oraș din Italia vrea autobuze speciale pentru romi:
Primarul unui oraș din Italia vrea autobuze speciale pentru romi

Claudio Gambino, primar din partea Partidului Democrat (PD – centru-stânga) al orașului Borgaro Torinese, a anunțat în această săptămână că vrea autobuze separate pentru romi pentru că cei aproximativ 600 de romi care locuiesc într-o tabără de la periferia orașului „ne deranjează de peste 20 de ani”.

„Avem nevoie de două autobuze pentru a garanta securitatea cetățenilor noștri. Unul pentru cetățeni, altul pentru romi”, a declarat primarul, citat vineri de presa italiană, explicând că la bordul autobuzelor din oraș au loc furturi și acte de mică infracționalitate.

Consilierul municipal Luigi Spinelli, din cadrul Partidul Stânga, Ecologie și Libertate (SEL), a susținut această inițiativă, generând dezaprobarea șefului partidului său, Nichi Vendola, care a declarat sâmbătă pentru La Stampa că „acordarea unor drepturi diferite oamenilor se cheamă apartheid”.

Vendola i-a cerut primarului să își „revizuiască” decizia.

Micaela Campana, responsabilă de drepturile omului în PD, a declarat că partidul l-a avertizat pe Gambino că „marginalizarea nu este niciodată o soluție” și că „răspunsul la violență prin excludere nu va rezolva nimic”.

În schimb, propunerea primarului a fost primită favorabil de Liga Nordului, o formațiune antiimigrație, al cărei deputat Roberto Calderoli i-a trasmis „complimente” primarului care, „deși este de stânga, a știut să asculte populația”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șefii forțelor armate din Marea Britanie și Germania cer reînarmarea continentului: „Agresiunea și intențiile Rusiei se extind dincolo de Ucraina”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Epava unui vapor de lux scufundat în Lacul Michigan în urmă cu peste 150 de ani, găsită după șase decenii de căutări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Ce se întâmplă doctore
Abia dacă o mai recunoști! Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o complet
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Premieră într-un spital din România: Pacienții pot accesa dosarul medical online