Prima pagină » Știri politice » Scenariul lui Iohannis: Ne pregătim pentru o Românie în care toți corupții sunt grațiați și jurnaliștii încarcerați

Scenariul lui Iohannis: Ne pregătim pentru o Românie în care toți corupții sunt grațiați și jurnaliștii încarcerați

Scenariul lui Iohannis: Ne pregătim pentru o Românie în care toți corupții sunt grațiați și jurnaliștii încarcerați
Iohannis: Ne pregătim pentru o Românie în care toți corupții sunt grațiați și jurnaliștii încarcerați

După bâlbele guvernului Ponta pe avizul asupra proiectului de lege care poate trimite ziariștii după gratii dacă dezvăluie informații din dosare de corupție, Klaus Iohannis susține că „ne pregătim pentru o Românie în care toți corupții sunt grațiați și jurnaliștii încarcerați”.

„Observ o derută totală la acest guvern la legea privind condamnarea jurnaliștilor, cred că e greșită abordarea. Ne pregătim pentru o Românie în care toți corupții sunt grațiați și jurnaliștii încarcerați. În realitate doresc să o facă, dar și-au dat seama că nu dă bine la media și au încercat să dreagă busuiocul”, a spus Iohannis.

În cursul după-amiezei de miercuri Guvernul a publicat un comunicat potrivit căruia a avizat favorabil inițiativa de modificare a Codului penal care îi poate trimite trei ani în închisoare pe cei care dezvăluie informații din dosarele penale. La scurt timp, premierul Victor Ponta a precizat că este vorba de „informațiile nepublice”, susținând că, după știința sa, „în toată Europa există sancțiuni” pentru dezvăluirea acestora.

După scurt timp însă, Guvernul a schimbat comunicatul privind actele adoptate în ședința de miercuri și a refăcut forma avizului emis la proiectul menționat, comunicând că avizul este nefavorabil, nu favorabil cum a transmis inițial.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Deputat PNL: Orice tentativă de schimbare a guvernului echivalează cu sabotarea unui obiectiv de țară
Digi24
Măsuri disperate în Iran înaintea unei posibile invazii terestre. Teheranul a început recrutarea copiilor
Cancan.ro
Cum arată cel mai luxos tren din lume Cât au plătit doi români pentru aventura din Orient Express
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Destinația din Europa unde 300 de euro ajung pentru două săptămâni de vacanță. Povestea unei turiste care nu credea că poate fi atât de ieftin: „Am trăit ca o regină”
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă te prinde poliția cu 61 km/h în localitate. Mai există „limita de toleranță”?
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Dialog „Altceva”, printre lacrimi. Marea actriță DIANA LUPESCU, despre regretatul MIRCEA DIACONU: „Mi-e foarte greu fără el!”