Prima pagină » Economic » CNADNR vrea să cumpere 12 mașini prin programul Rabla. Ce autoturisme se pregătește să achiziționeze

CNADNR vrea să cumpere 12 mașini prin programul Rabla. Ce autoturisme se pregătește să achiziționeze

CNADNR vrea să cumpere 12 mașini prin programul Rabla. Ce autoturisme se pregătește să achiziționeze
Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale (CNADNR) intenționează să achiziționeze 12 autoturisme noi, pentru fiecare dintre acestea având câte un voucher.

Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale (CNADNR) are cerințe specifice: 7 autoturisme berline și 5 autoturisme 4X4, lansând o cerere de ofertă în sistemul de licitații publice. Toate cele 12 automobile trebuie să aibă culoarea bleu/albastru. Criteriul de atribuire este prețul cel mai scăzut.

Autoturismele berline vor trebui să îndeplinească mai multe criterii, între care să se încadreze în norma de poluare Euro 5, să aibă consum maxim de 5,5 litri/100 km și extraurban de 4,5 litri/100 km. Autoturismele 4X4 vor avea caroserie de tip SUV, consum urban de 6 litri și extraurban de 5 litri/100 km.

Valoarea estimată a contractului este de 560.044 lei, circa 128.000 de euro. Ofertele vor fi deschise pe 10 noiembrie.

Programul Rabla pentru persoane juridice s-a încheiat recent, fiind atribuite în total 3.641 de tichete, în condițiile în care au fost alocate inițial 3.000, printre ultimii beneficiari numărându-se CNADNR care a obținut 123 de vouchere de reducere.

Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) a anunțat recent închiderea perioadei de evaluare și acceptare a dosarelor depuse de persoanele juridice și instituțiile publice în programul Rabla 2014.

Anul trecut, în cadrul Programului Rabla pentru persoane juridice, când au fost alocate tot 3.000 de tichete, au fost distribuite 1.670 dintre acestea. Cele mai multe au fost solicitate și obținute de Poșta Română – 132 (858.000 de lei) și Ministerul Afacerilor Interne – 105 (682.500 de lei).

Beneficiarii programului Rabla pentru persoane juridice au obținut, prin tichetul valoric, o reducere de 6.500 de lei la casarea unei mașini mai vechi de opt ani pentru achiziționarea unui nou autovehicul. Pe lângă tichetul de 6.500 de lei, pentru stimularea achiziționării autovehiculelor cât mai prietenoase cu mediul, s-a oferit, ca și anul trecut, un eco-bonus în valoare de 500 lei pentru: achiziționarea unui autovehicul nou, încadrat în norma de poluare Euro 6, achiziționarea unui autovehicul nou, al cărui motor generează o cantitate de emisii ce CO2 mai mică de 100g/km și respectiv achiziționarea unui atuovehicul nou, cu sistem de propulsie hibrid. Cei care au optat pentru autoturisme cu mai multe dintre aceste caracteristici au putut beneficia de maxim două eco-bonusuri, adică de o reducere suplimentară de 1.000 de lei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mario De Mezzo nu dă înapoi! Primarul Slatinei: „Dacă aș da timpul înapoi, aș lua aceleași decizii”
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Mediafax
România, învinsă fără drept de apel de Franța! Tricolorii U16 se opresc în sferturile EuroBasket
Click
România, zgâlțâită de cutremure! Sofia Vicoveanca stă într-un bloc cu bulină roșie: „E pericol!” Avertismentul arhitectului Mihai Albu
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Deținerea unui câine ar putea avea efecte surprinzătoare asupra sănătății copiilor, indică un studiu