Prima pagină » Știri » Prefectul de Cluj despre organizarea alegerilor: A fost ireproșabilă

Prefectul de Cluj despre organizarea alegerilor: A fost ireproșabilă

Prefectul de Cluj despre organizarea alegerilor: A fost ireproșabilă
Prefectul Ioan Gheorghe Vușcan a declarat, duminică noapte, corespondentului MEDIAFAX, că în județul Cluj nu a rămas niciun cetățean care să nu poată vota la scrutinul prezidențial.

Prefectul Ioan Gheorghe Vușcan a declarat, duminică noapte, corespondentului MEDIAFAX, că în județul Cluj nu a rămas niciun cetățean care să nu poată vota la scrutinul prezidențial.

„Manifestarea celor de la ACL a fost una politică, iar eu nu îmi permit să fac aprecieri despre astfel de manifestări. Eu am fost preocupat de organizarea fără cusur a alegerilor prezidențiale, iar la Cluj nu a rămas niciun cetățean care să nu poată vota. Nu au fost incidente majore, iar faptul că la miezul nopții (în noaptea de duminică spre luni – n.r.) s-au procesat procese-verbale de la peste 200 de secții de votare arată că organizarea a fost ireproșabilă. Că sunt unii care fac politică, e treaba lor. Nu e treaba prefectului de Cluj să organizeze alegerile de la Paris sau Londra”, a spus Vușcan.

ACL Cluj a solicitat, duminică seară, înaintea declanșării protestului, demisia prefectului județului, Gheorghe Ioan Vușcan, pentru modul „haotic” în care au fost organizate alegerile prezidențiale, reclamând la BEJ că „se împiedică dreptul la vot pe listele suplimentare al alegătorilor cu domiciliul stabil în altă localitate”

Protestul spontan a avut loc duminică, după ora 22.00, când peste 50 de membri ai ACL s-au adunat în fața Prefecturii Cluj, unde strigau „Vușcan, demisia”, „Corlățean, demisia”, „Jos Ponta”, „Jos comuniștii”, „Lașii”, „Ieși afară, javră ordinară”, „Hoții”, „Nu puteți voi fura cât putem noi vota”, „Trădătorii” și „Rușine, rușine să vă fie”.

Vicepreședintele PDL Alin Tișe declara că protestul spontan este generat de „modul defectuos” în care prefectul Ioan Gheorghe Vușcan și ministrul Titus Corlățean au organizat alegerile.

La manifestare s-au raliat ulterior și membri ai PMP și susținători ai Monicăi Macovei, între care și Adrian Papahagi.

Acțiunea a fost supravegheată de jandarmi și s-a încheiat după două ore, urmând să fie reluată luni, de la ora 12.30.

În cursul zilei de duminică, sute de studenți de la universitățile din Cluj-Napoca au stat chiar și o oră la coadă la secțiile de votare din zona centrală a orașului pentru a vota pe liste suplimentare, iar mulți au reclamat că au fost trimiși de la o secție la alta, pe motiv că formularele pentru listele suplimentare s-au terminat.

Zeci de persoane, majoritatea tineri, protestează, duminică seară, în fața sediului Ministerului Afacerilor Externe față de organizarea alegerilor în străinătate și cer demisia ministrului Titus Corlățean.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Tot mai multe femei refuză presiunea de a se „transforma” înainte de nuntă