Prima pagină » Știri politice » Klaus Iohannis a fost mult mai bine decât ieri. A venit nu cu un dosar, ci cu biblioraftul”. Analiza lui CTP

Klaus Iohannis a fost mult mai bine decât ieri. A venit nu cu un dosar, ci cu biblioraftul”. Analiza lui CTP

Klaus Iohannis a fost mult mai bine decât ieri. A venit nu cu un dosar, ci cu biblioraftul
Editorialistul Cristian Tudor Popescu a comentat în emisiunea Gândul LIVE prestația celor doi candidați la presedinție în cea de-a doua dezbatere înainte de turul al doilea al alegerilor prezidențiale, găzduită de B1 TV. În opinia sa, dezbaterea din această seară a fost mult mai "echilibrată", iar Iohannis a venit mult mai bine pregătit.

„În această înfruntare lucrurile au fost mult mai echilibrate, Klaus Iohannis a fost mult mai bine. A venit nu cu un dosar, a venit cu biblioraftul și l-a trântit pe masă”.

Editorialistul a criticat însă faptul că Iohannis a afirmat la finalul dezbaterii  cu Victor Ponta că, în această seară, „campania electorală”.  

„În loc să lupte până în ultimul minut pentru președinția României, pentru cei care l-au votat în primul tur, Iohannis spune că s-a încheiat campania electorală. Cum poți să spui asta, în calitate de challenger? Pentru Ponta, cu cât se oprește procesul electoral mai repede, cu atât mai bine”, a spus Popescu.
De asemenea, C.T. Popescu a comentat și faptul că Iohannis a refuzat să îi adreseze o întrebare contracandidatului său, un refuz care „îi arată neputința”.

„Ce să mai spui după ce Iohannis spune nu în momentul în care trebuie să pună o întrebare, spunând că Ponta dă răspunsuri meșteșugite. Cum să renunți la așa ceva? Îți demonstrezi neputința. Transmiți că nu ești în stare să pui o întrebare cu care să blochezi. Cum poți să-ți dai cu levierul în genunchi în acest fel?”, a comentat Popescu.

Pe de altă parte, editorialistul a apreciat mesajul din final adresat românilor ca fiind „mai bun”. „A insistat pe două lucruri extreme de importante: întoarcearea corupților și partidul unic pe care îl poate reinstaura Victor Ponta”.

Recomandarea video

Mediafax
Sute de oameni s-au adunat în centrul Istanbulului pentru a protesta împotriva SUA și Israelului
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Netflix mărește prețul abonamentelor. Ce urmează pentru abonaţii din România
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Pe cine ar vota românii, în plină criză a carburanților. AUR, în scădere semnificativă. Soluțiile preferate pentru a atenua scumpirile
Mediafax
Benjamin Netanyahu ordonă extinderea zonei tampon israeliene în sudul Libanului
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Imagini din activitatea cerebrală a șoarecilor, transformate în videoclipuri