Prima pagină » Știri politice » Vanghelie traduce supărarea baronilor: „E legată de modul cum s-a numit guvernul – la televizor”

Vanghelie traduce supărarea baronilor: „E legată de modul cum s-a numit guvernul – la televizor”

Vanghelie traduce supărarea baronilor: „E legată de modul cum s-a numit guvernul - la televizor
Scos din PSD forțat, Marian Vanghelie relatează care sunt nemulțumirile liderilor locali îndreptate împotriva lui Victor Ponta.

Întrebat astăzi, în contextul planurilor pentru o nouă mișcare politică, în ce relații este cu baronii locali din PSD, Marian Vanghelie s-a descris ca un apropiat al gărzii vechi a partidului, nemulțumite de deciziile actualei conduceri. „Am o relație bună cu majoritatea, de ce să mint? Supărarea lor – și am spus-o și ieri în speach-ul meu înainte de a se întâmpla problema – e legată de modul cum s-a numit guvernul – la televizor. Nichita de la Iași, Oprișan, au fost ieri vreo cinci care au ridicat problema asta: «Vrem să îi vedem, să știm cu cine votăm»”, a relatat Vanghelie un episod din ședința Consiliului Executiv care a decis, printre altele, și excluderea sa.

În martie, la momentul formării Guvernului Ponta 3, Gândul a scris despre nemulțumirea aleșilor locali care au puterea județeană că au primit numele noilor miniștri în plic, după ce decizia fusese deja luată.

Raliindu-se acestora, Vanghelie s-a erijat în purtătorul lor de cuvânt din afara partidului. „Tinerețea e bună, dar să nu exagerăm cu ea. Uitați-vă și la Guvernul ăsta pe care l-a făcut Victor Ponta.  Unii – poate pregătiți. Eu n-am văzut în guvernul american copii de 30 de ani. Domne, un guvern politic are și o responsabilitate politică. Deciziile se iau politic înainte, că alegerile s-au câștigat politic”, a comentat el, într-un interviu la Adevărul LIVE.

Exclus din PSD, susține însă că nu intenționează să „sape” partidul: „Eu nu vreau să sap PSD-ul. Trebuie să prindă curaj mai mulți în PSD și să spună ce gândesc. Eu am vorbit cu mulți colegi. Știu ce gândesc”.

În schimb, Marian Vanghelie plănuiește să atace în instanță decizia de excludere, ținându-și, între timp, cât mai aproape parlamentari, consilieri locali și județeni și Organizația de Tineret din București. „La PSD, o să atac în instanță hotărârea lor. Și mesajele pe care le-am primit din țară. Toată lumea a spus «Nu vă lăsați». Unii au probleme penale, alții au îmbătrântit, activul partidului este altul”, estimează el.

Până la o decizie a instanței, primarul Sectorului 5 își face ONG, gata să se transforme, la nevoie, în partid. „În maxim o săptămână devenim operativi pe o fundație pe zona de stânga cu un număr de oameni și vom începe discuțiile cu parlamentarii, consilieri generali, consilieri locali și tot ce înseamnă fenomen politic. Toate lucrurile vor fi într-o mișcare rapidă și în etape de zile, de săptămâni. O să-i vedeți într-o săptămână – două. (…) Pe mine mă interesează să vorbesc de o mișcare sau o fundație cu caracter social, din zona de stânga. Să strângem și societatea civilă, și intelectuali și să creăm o gândire pentru ce se întâmplă cu stânga”, spune el.

În calculele personale ale lui Vanghelie intră popularitatea sa, dar și contextul. „Eu pup fiecare mamaie, mă descurc, mai iau o pălincă, mai tai un lemn, intru în fiecare curte. Au fost momente în care era foarte greu să faci un partid. Măi, e un alt moment. Acest vot pentru Iohannis a fost un vot decât pentru el ca om. E un moment atitpc”, și-a făcut primarul analiza la ieșirea din PSD.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cum a reușit România să exporte banane în valoare de 3,4 milioane de euro?