Prima pagină » Magazin » Motivul pentru care Yahoo a respins-o pe una dintre cele mai mari actrițe de la Hollywood

Motivul pentru care Yahoo a respins-o pe una dintre cele mai mari actrițe de la Hollywood

Motivul pentru care Yahoo a respins-o pe una dintre cele mai mari actrițe de la Hollywood
Marissa Mayer, CEO-ul grupului Yahoo!, a respins colaborarea cu blogul de lifestyle al actriței Gwyneth Paltrow, deoarece vedeta hollywoodiană nu deține o diplomă universitară, informează dailymail.co.uk.

Deși este câștigătoare a unui premiu Oscar, autoare a unor cărți culinare devenite bestselleruri în Statele Unite ale Americii și deținătoarea unui blog de lifestyle foarte popular, actrița Gwyneth Paltrow nu este „suficient de bună” pentru o colaborare cu grupul Yahoo, a considerat Marissa Mayer.
Potrivit unui articol publicat în The New York Times, CEO-ul grupului american a refuzat să o angajeze pe vedeta hollywoodiană întrucât „a dezaprobat faptul că Paltrow nu a absolvit o facultate”.

În același articol se afirmă că Marissa Mayer, fost director executiv la Google, angajată într-un proces de remodernizare a grupului Yahoo!, „obișnuiește să ceară colaboratorilor ei dețină o diplomă universitară”.

Deoarece vedeta hollywoodiană nu deține o astfel de diplomă, ea nu a putut fi angajată de Yahoo! în calitate de editor-invitat pentru blogul culinar Yahoo Food.

Această decizie a fost aspru criticată pe rețelele de socializare de mulți utilizatori, care au spus că Marissa Mayer este „o snoabă cu educație înaltă” și i-au reamintit acesteia că trei legende ale internetului, Steve Jobs, Bill Gates și Mark Zuckerberg, nu dețin nici ei o diplomă universitară, deși au studiat la universitățile Reed și Harvard.

Marissa Mayer, care a absolvit cursurile Universității Stanford în 1997, avea vârsta de 38 de ani atunci când a fost angajată de Yahoo! în 2012 cu scopul de a moderniza această companie cu sediul în California, specializată în domeniul internetului. Numirea ei în această funcție a fost întâmpinată cu multe speranțe și cu un val de reacții pozitive, iar acțiunile Yahoo! au crescut în timpul primelor șase luni ale mandatului Marissei Mayer.

A demarat un program de achiziționare de start-up-uri (depășind Facebook în licitația pentru Tumblr), a generat mai multe conținuturi „must-read” și inițiat o serie de colaborări spectaculoase, angajând jurnaliști foarte „scumpi” prin prisma onorariilor – inclusiv Joe Zee, fostul director de creație al grupului editorial Elle, și David Pogue, fostul editorialist-vedetă de la The New York Times.

Tot Merissa Mayer este aceea care a aprobat angajarea jurnalistei Katie Couric, fosta prezentatoare vedetă a buletinului de știri „CBC Evening News” și coprezentatoare a emisiunii „Today”.

Însă, la doi ani după preluarea funcției de CEO al grupului Yahoo, lucrurile nu par să meargă prea bine pentru Marissa Mayer.

În urma unei serii de eșecuri manageriale stânjenitoare, Marissa Mayer nu a reușit să transforme niciunul dintre numeroasele produse ale grupului Yahoo! într-un lider de piață, iar anumiți investitori au început deja să se întrebe dacă nu cumva ar fi mai bine pentru această companie să fuzioneze cu un alt grup din domeniul online.

Gwyneth Paltrow a studiat câteva semestre la Universitatea California din Santa Barbara, însă s-a retras de la universitate pentru a-și începe cariera de actriță și a reușit să își construiască o carieră de succes la Hollywood cu ajutorul unor roluri din câteva filme de succes precum „Emma”, „Dincolo de uși”, „Marile speranțe”, „Se7en” și „Talentatul domn Ripley”. În 1999, Gwyneth Paltrow a câștigat premiul Oscar la categoria „cea mai bună actriță în rol principal” pentru evoluția ei din filmul „Shakespeare îndrăgostit”.

Vedeta hollywoodiană, în vârstă de 42 de ani, și-a lansat în urmă cu câțiva ani propriul brand de lifestyle, Goop, care se bucură de mare popularitate. De asemenea, ea intenționează să își lanseze și propriile game de aparate de gimnastică și de produse de înfrumusețare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Blestemul domniilor fanariote pentru români