Prima pagină » Știri externe » Ministrul rus de Finanțe anunță sfârșitul celei mai grave crize monetare din ultimii 15 ani. Putin îl contrazice

Ministrul rus de Finanțe anunță sfârșitul celei mai grave crize monetare din ultimii 15 ani. Putin îl contrazice

Ministrul rus de Finanțe anunță sfârșitul celei mai grave crize monetare din ultimii 15 ani. Putin îl contrazice
Ministrul rus de Finanțe a declarat că cea mai gravă criză monetară din ultimii peste 15 ani a luat sfârșit, după ce rubla a încheiat joi la maximul a trei săptămâni, însă președintele Putin le-a spus miniștrilor că vor lucra și în timpul sărbătorilor să găsească soluții pentru redresarea economiei.

Putin, care a refuzat să admită severitatea problemelor economice din Rusia, a declarat joi că țara traversează o perioadă similară celei din 2008-2009 și a recomandat guvernului să intensifice eforturile pe termen scurt pentru a sprijini recuperarea economică, notează Wall Street Journal.

„De ce pe termen scurt? Pentru că suntem în perioada sărbătorilor, o perioadă destul de lungă. Oamenii au dreptul la odihnă, însă guvernul nu își permite o perioadă atât de lungă de odihnă, cel puțin nu în acest an”, a spus Putin.

Recuperarea recentă a rublei, venită pe fondul unor măsuri financiare și bancare consistente, a atenuat temerile privind adâncirea Rusiei în criza economică. Pe de altă parte, majorarea dobânzii de politică monetară cu 6,5 puncte procentuale la 17% pe an pentru sprijinirea rublei și problemele din sistemul bancar național a deteriorat perspectivele economiei ruse.

La numai câteva săptămâni după ce a dezmințit estimările analiștilor privind o recesiune moderată a economiei ruse anul viitor, ministerul de Finanțe și-a revizuit drastic prognoza de creștere economică, anticipând o contracție a produsului intern brut de până la 4% pentru 2015, luând în calcul un preț mediu al petrolului de circa 60 dolari/baril.

Într-un asemenea scenariu, tăierea cu 10% a cheltuielor guvernamentale analizată de autoritățile de la Moscova nu ar fi îndeajuns pentru a preveni înregistrarea unui deficit bugetar la finele anului viitor, potrivit estimărilor ministerului consultate de către Wall Street Journal.

Având în vedere că accesul la piețele financiare din Vest a fost restricționat în urma sancțiunilor impuse de Uniunea Europeană și SUA, Rusia va trebui să apeleze la fondurile de rezervă pentru a finanța un potențial deficit, astfel că rezervele internaționale ale statului, care în decembrie au coborât pentru prima dată din 2009 sub cifra de 400 miliarde de dolari, se vor reduce și mai mult.

Moscova are nevoie de rezervele internaționale pentru a amortiza deprecierea rublei și a finanța bugetul de stat. În această lună, Banca Rusiei a cheltuit până la 11,2 miliarde de dolari pentru a atenua presiunile pe moneda națională, care pe 16 decembrie a atins un minim absolut de 80,1 unități pentru un dolar.

După ce anul acesta s-a depreciat cu aproape 50% față de dolar, rubla și-a revenit parțial pe parcursul ultimelor cinci ședințe, în contextul în care cotațiile petrolului s-au stabilizat.

Joi, rubla a închis la 52,9 unități față de dolar, în urcare cu circa 1% raportat la închiderea de miercuri.

„Credem că perioada de instabilitate a luat sfârșit”, a declarat ministrul rus al Finanțelor, Anton Siluanov, adăgând că rubla rămâne subapreciată.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
Totul despre Cristina Simona Ciucu, soţia primarului Capitalei. Ce firmă deține împreună cu Ciprian Ciucu
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Britanicii susțin că România și Danemarca sunt în primejdie. Expert român: „Pericolul real există și se manifestă deja”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cine este și ce avere are Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce înseamnă dacă îți plac sensurile giratorii?