Prima pagină » Știri externe » Mărturii din Shanghai. Cum a început busculada de Revelion în care au murit 36 de persoane

Mărturii din Shanghai. Cum a început busculada de Revelion în care au murit 36 de persoane

Mărturii din Shanghai. Cum a început busculada de Revelion în care au murit 36 de persoane
Mărturii din Shanghai. Cum a început busculada de Revelion în care au murit 36 de persoane

Totul a început la 11:35, când oamenii, dornici să vadă spectacolul de lumini, pregătit în centrul orașului Shanghai, au început să se calce în picioare, la propriu. Este mărturia unui bărbat, prezent în noaptea de Revelion.

„Au început oamenii să se împingă. Apoi am auzit pe cineva țipând și toată lumea a început să se panicheze. Am fost striviți”, povestește bărbatul, în vârstă de 20 de ani, potrivit BostonGlobe.com. Cei prezenți susțin că panica de după ce s-au auzit țipete este cea care a dus la decese.

Un alt martor, a cărui declarație a urmat după o anchetă comandată de președintele chinez, pune o altă problemă. Aglomerația ar fi urmat după ce de la etajul unei clădiri din apropiere au început să fie aruncate multe bancnote de 100 de dolari, pentru care oamenii s-au călcat în picioare.

Acum, piața din Shanghai este plină de flori, aduse în memoria celor 36 de persoane care au murit în busculada de Revelion.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe