Prima pagină » Știri » Pregătiri pentru Bobotează. Zeci de voluntari etichetează cele 130.000 de sticle cu aghiasmă ale Arhiepiscopiei Tomisului

Pregătiri pentru Bobotează. Zeci de voluntari etichetează cele 130.000 de sticle cu aghiasmă ale Arhiepiscopiei Tomisului

Pregătiri pentru Bobotează. Zeci de voluntari etichetează cele 130.000 de sticle cu aghiasmă ale Arhiepiscopiei Tomisului
BOBOTEAZA. Arhiepiscopia Tomisului va pregăti pentru marți, de Bobotează, 130.000 de sticle cu apă sfințită, care vor fi împățite pe stradă locuitorilor din Constanța, unde va avea loc și o procesiune spre Portul Tomis, iar apoi va fi oficiată slujba de sfințire a apelor.

Potrivit reprezentanților Arhiepiscopiei Tomisului, etichetarea și pregătirea celor 130.000 de sticle care vor fi umplute cu aghiasmă va fi făcută sâmbătă, de voluntari, la sediul Palatului Arhiepiscopal. Apa sfințită va fi îmbuteliată în pet-uri special pregătite, iar cu ajutorulal jandarmilor și pompierilor constănțeni va fi împărțită credincioșilor marți, în ziua de Bobotează.

Ceremoniile prilejuite de sărbătoarea Botezului Domnului vor începe de luni, cu slujbe la Catedrala „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, iar în ziua de Bobotează, după slujba oficiată de Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, credincioșii vor porni în procesiune spre Portul Tomis, unde va avea loc, de la ora 12.00, slujba de sfințire a apelor.

Conform tradiției, în apa mării vor fi aruncate trei cruci pentru a fi recuperate de curajoșii care vor sfida gerul Bobotezei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marea Neagră înaintează pe Dunăre. Apa sărată poate ajunge la 25 km în interiorul Deltei. Pericol pentru apa potabilă
Digi24
Vladimir Kliciko, mesaj sfâșietor după moartea lui Hayden Panettiere. Ce a spus despre relația lor
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
„Fac pariu că o să legalizeze drogurile”
Click
Coreeanul care și-a lăsat țara natală pentru România. Ce afacere inedită a pus pe picioare în Prahova
Digi24
Un elvețian a intrat în România cu o mașină de 200.000 de euro. Polițiștii de frontieră l-au urmărit și i-au confiscat-o
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza, apariție fără inhibiții la 56 de ani! Ținuta din plasă care a atras toate privirile. Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Nostalgia, o emoție negativă. Când dorul de trecut devine o capcană?