Prima pagină » Știri » Românii sunt invitați să scrie „Cartea copilăriilor”

Românii sunt invitați să scrie „Cartea copilăriilor”

Românii sunt invitați să scrie „Cartea copilăriilor
Românii sunt invitați să scrie un text pentru "Cartea copilăriilor", o antologie coordonată de Dan Lungu și Amelia Gheorghiță, în care vor fi cuprinse întâmplări semnificative din anumite perioade, formându-se astfel o colecție de emoții și amintiri, amuzante sau dureroase, din perioada copilăriei.

„Cartea copilăriilor” va fi „un compendiu al inocenței, prospețimii și spontaneității, al trăirilor intense și a imaginației neîngrădite, al uimirilor descoperirii lumii”, se arată pe pagina de Facebook a acestei antologii.

În „Cartea copilăriilor”, coordonată de Dan Lungu și Amelia Gheorghiță, poate scrie oricine crede că are un episod interesant de povestit, din perspectiva copilului sau a părintelui, „căci rememorarea copilăriei este unul dintre cele mai frecvente, autentice și democratice acte omenești”.

„Talentul literar nu este obligatoriu, dar sinceritatea, da”, se mai arată pe pagina de Facebook.

„Așa cum spune și titlul, suntem de părere că nu există o copilărie standard, ci e văzută și trăită diferit de-a lungul istoriei, în spații geografice și sociale diverse. De aceea, fiecare copilărie are ceva special și prețios nu doar pentru cel ce o trăiște, ci și în context mai larg, chiar dacă, poate, se referă la aceleași lucruri: jocuri și jucării, locuri și momente speciale, sărbători și distracții, călătorii și tabere, prieteni, vecini și colegi, muzică și lecturi, relațiile cu frații, părinții și bunicii, emoții și pasiuni, obrăznicii și întâmplări riscante, școala, evenimentele de familie, animalele de companie, hobby-uri și multe alte lucruri”, se mai arată în descrierea proiectului literar.

„Cartea copilăriilor” se vrea, în egală măsură, o serie de documente subiective, personale, care să vorbească indirect despre epoci, mentalități sau evenimente istorice. Ele pot fi citite pentru a retrăi farmecul copilăriei, dar și în folosul studiilor din domeniul științelor sociale.

Textele, de maximum 8.000 de semne, pot fi trimise până la data de 1 martie 2015 și cele selectate vor fi publicate într-un volum colectiv, care va apărea la o editură importantă. Textele care sosesc până pe 15 ianuarie 2015 au șansa de a intra și în revista Dacia Literară, a Muzeului Literaturii Române Iași.

Persoanele interesate pot trimite textele la adresa de e-mail [email protected] sau pe pagina de Facebook a antologiei, www.facebook.com/carteacopilariilor, unde se și găsesc mai multe informații despre acest proiect.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Patru zodii vor triumfa, începând cu data de 13 aprilie. Acești nativi vor avea noroc în dragoste, carieră și pe plan financiar
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Obiceiurile alimentare contează mai mult decât am crede pentru adolescenți