Prima pagină » Magazin » „De ce nu? Pentru că sunt un om”. Răspunsul unui băiat căruia i s-a cerut să lovească o fată

„De ce nu? Pentru că sunt un om”. Răspunsul unui băiat căruia i s-a cerut să lovească o fată

„De ce nu? Pentru că sunt un om
Un nou videoclip emoționant a dovedit încă o dată că a fi mai în vârstă nu înseamnă neapărat și a fi mai înțelept.

Un video-jurnalist italian, Luca Lavarone, a efectuat un experiment social cu copii, pe o stradă aglomerată, pentru a sublinia problema violenței împotriva femeilor de către bărbați, scrie DailyMail.

În clipul de trei minute, mai mulți băieți cu vârste cuprinse între șase și unsprezece ani sunt prezentați unei fete și li se cere să îi facă mai întâi câte un compliment, apoi să o mângâie, să facă o față amuzantă pentru a o face să râdă, iar la final să îi dea o palmă.

La ultima cerință, fața băieților se schimbă brusc și toți refuză să o lovească pe fată. Aceștia au fost puși să își motiveze refuzul, iar toți au răspuns că sunt împotriva violenței. Unul dintre ei a afirmat: „Așa cum se spune: ‘fetele nu ar trebui să fie lovite nici măcar cu o floare'”

Clipul se încheie cu unul dintre băieți: „De ce? Pentru că sunt un om!”.

Filmul face parte dintr-o campanie anti-violență în familie. Videoclipul a fost produs de compania italiană de știri Fanpage.it, cu scopul de a pune capăt spre violența în familie.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Inteligența artificială ajunge în sala de examen. Profesorii se confruntă cu o nouă PROVOCARE
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Sesizare penală după controlul la complexul Cosmopolis: Ministrul Mediului reclamă un „atentat la sănătatea publică”
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
TRAGEDIA prin care a trecut Anca Serea. Motivul pentru care primul ei soț a murit la doar 36 de ani
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Versurile muzicii pop au devenit tot mai întunecate din punct de vedere moral. Ce spune asta despre societate?