Prima pagină » Cultură » Orașul belgian Mons a devenit sâmbătă „capitală culturală europeană” pentru anul 2015

Orașul belgian Mons a devenit sâmbătă „capitală culturală europeană” pentru anul 2015

Orașul belgian Mons a devenit sâmbătă
Orașul Mons a devenit, sâmbătă, "capitală culturală europeană" pentru un an, alături de localitatea Plzeň din Cehia.

Orașul Mons, situat în sudul Belgiei, a preluat sâmbătă rolul de „capitală culturală europeană” pentru un an, alături de localitatea Plzeň din Cehia, cu ambiția de a insufla un nou elan unei regiuni afectate dur de criza economică, ca și predecesoarele sale, Lille și Liverpool, transmite AFP.

Aproximativ 300 de evenimente culturale sunt programate în Mons până în luna decembrie, printre care o expoziție amplă dedicată lui Vincent Van Gogh, de duminică, 25 ianuarie, până pe 17 mai, care prezintă, prin intermediul a 70 de lucrări, cei doi ani petrecuți la Mons și în Borinage, un fost bazin minier și siderurgic care înconjoară orașul.

„Este vorba de revenirea în țara noastră a marelui geniu care a început să deseneze la noi, atunci când a ajuns în Belgia ca misionar religios”, a spus responsabilul de programul cultural din Mons în 2015, Yves Vasseur.  „În aceste desene ale lui Van Gogh se observă deja toată sensibilitatea sa, toată dragostea pentru clasa muncitoare”, a mai spus Vasseur.

Cinci muzee, un centru de conferințe și două săli de spectacole vor fi inaugurate în acest oraș francofon, cu o populație de 100.000 de locuitori, care datează din Evul Mediu, situat strategic în mijlocul triunghiului Paris-Amsterdam-Londra.

FOTO: Facebook//Mons 2015

Mons, un oraș universitar devenit centru administrativ și de servicii, posedă un patrimoniu arhitectural recunoscut de UNESCO. La începutul anilor 2000, Mons a mizat pe cultură, turism și noile tehnologii pentru a „reînvia din punct de vedere social și economic”, a declarat Yves Vasseur.

Companiile americane Google, Microsoft și IBM și-au deschis centre de lucru în ultimii ani, favorizând apariția a numeroase mici firme inovatoare.

Titlul de „capitală culturală europeană” a anului 2015 atribuit de Uniunea Europeană orașului din regiunea Valonia a Belgiei, alături de orașul ceh Plzeň, are ca scop revelarea ” frumoasei adormite”, a mai spus Vasseur. Oficialul a subliniat că Lille, oraș aflat la o distanță de doar 75 de kilometri, a trecut printr-o metamorfoză amplă în 2004, când a deținut același titlu, iar Liverpool, cu un trecut industrial comparabil cu istoria orașului Mons, a cunoscut același succes în 2008.

FOTO: Facebook//Mons 2015

Costurile manifestărilor, de circa 70 de milioane de euro, suportate în mare parte din bugetul local, au generat tensiuni, dar organizatorii au spus că fiecare euro investit ar trebui să aducă alți cinci euro economiei locale.

Neliniștile și polemica s-au accentuat cu câteva zile înainte de inaugurarea uneia dintre lucrările majore ale anului, când o „catedrală din lemn” realizată de artistul belgian Arne Quinze a trebuit să fie demontată de urgență, după ce unul dintre elementele structurale portante a dat semne că ar putea ceda. În plus, în condițiile în care noua gară nu va fi gata decât abia în 2017, unele voci, precum Barthélémy Hincourt, un student în vârstă de 18 ani, se anunță „mai degrabă sceptice”.

„Nu ne vom lăsa învinși de acest pas înapoi”, a declarat Yves Vasseur, care consideră că un „aer de înnoire este deja perceptibil”. O nouă lucrare semnată de Arne Quinze ar trebui să fie gata de inaugurare în lunile următoare.

FOTO: Facebook//Mons 2015

Francezul Cédric Verdure, responsabil cu instalarea la baza turnului care domină orașul a unei instalații de sculpturi din plasă metalică folosită de obicei la cuștile de pui, care vor fi luminate noaptea, oferindu-le astfel un aspect fantomatic, se află printre artiștii străini invitați. „Acest eveniment îmi permite să visez la New York, la un pachebot care va traversa Atlanticul pentru a duce sculpturile mele în America”, a declarat artistul originar din Nantes.

Mai multe informații sunt disponibile pe site-ul www.mons2015.eu

Programul „Capitală culturală europeană” a fost inițiat de Consiliul de Miniștri ai Culturii din Uniunea Europeană în 1985, cu scopul de a apropia popoarele Europei și de a celebra contribuția orașelor la dezvoltarea culturii. Până în prezent, peste 40 de orașe au deținut acest titlu. În 2007, orașul Sibiu a deținut acest titlu alături de Luxembourg.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Avertisment dur de la Kremlin. Pot fi atacate fabricile de drone din Marea Britanie
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
Soția bogătașului Don Pepe cere în instanță bani de la EX: ”Anturajul în care ne învârtim este unul de oameni de afaceri înstăriți”
Prosport.ro
David Popovici i-a cerut lui Ilie Bolojan banii pentru sportivii medaliați la Jocurile Olimpice. Acum, a apărut o petiție online
Adevarul
Cordonul sanitar împotriva populiștilor se fisurează. De ce partidele tradiționale ajung să colaboreze cu radicalii
Mediafax
FIFA lansează o Cupă Mondială cum nu a mai existat: 211 țări
Click
Un român spune adevărul despre viața în Anglia, după 12 ani. Câți bani îi trebuie unei familii pentru un trai decent: „Fără copii, doar soț și soție”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
A fost cutremur în România la ora 4:56! Ce magnitudine a anunțat INFP
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mulți șoferi nu știu că frâna mașinii are o funcție ascunsă. Ce este „auto hold” și cum funcționează?
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Astronomii au descoperit, în premieră, un metal esențial pentru viață în jurul unei supergigante rare