Prima pagină » Știri externe » Rusia a impus embargo importurilor de brânză procesată din Polonia după „săptămâna brânzei”

Rusia a impus embargo importurilor de brânză procesată din Polonia după „săptămâna brânzei”

Rusia a impus embargo importurilor de brânză procesată din Polonia după
Rusia a impus embargo importurilor de brânză procesată din Polonia după "săptămâna brânzei"

O varietate de brânză procesată provenind de la Ostrowia nu respectă „reglementările tehnice”, afirmă Rospotrebnadzor într-un comunicat postat luni pe site.

Rusia a impus în august restricții unei game largi de produse alimentare importate din Occident – inclusiv numeroase feluri de brânză, ca de exemplu parmezanul italienesc -, ca răspuns la sancționarea Moscovei din cauza politicii față de criza din Ucraina. Însă brânza procesată era scutită de aceste sancțiuni, potrivit postului de radio Ecoul Moscovei.

Embargoul impus brânzei poloneze a intrat în vigoare vineri, precizează Rospotrebnadzor.

Agenția rusă a postat comunicatul după „săptămâna brânzei”, o sărbătoare ortodoxă în timpul căreia se consumă clătite și produse lactate, înainte de postul Paștelui, precizează ziarul.

Polonia este unul dintre cei mai duri critici ai politicii Rusiei față de Ucraina. Între produsele supuse embargoului de către Moscova, în criza ucraineană, se află și merele poloneze, care dețineau 40% din piața rusească de profil.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni