Prima pagină » Știri externe » Una dintre cele mai frumoase femei din Turcia riscă să ajungă la ÎNCHISOARE, din cauza unei postări pe Instagram

Una dintre cele mai frumoase femei din Turcia riscă să ajungă la ÎNCHISOARE, din cauza unei postări pe Instagram

Una dintre cele mai frumoase femei din Turcia riscă să ajungă la ÎNCHISOARE, din cauza unei postări pe Instagram
Un poem satiric despre șeful statului postat pe o rețea de socializare i-ar putea atrage pedeapsa cu închisoarea unei tinere care a câștigat concursul Miss Turcia în 2006, scrie Agerpres.

Merve Butuksarac, top model și designer industrial, a fost interogată de poliție în ianuarie în legătură cu difuzarea în august 2014 pe contul ei de Instagram a unui poem referitor la aparenta mărturisire a unui politician hoț și corupt, relatează agenția EFE, citată de Agerpres.

Textul intitulat „Poemul șefului” nu menționează în niciun moment numele politicianului, deși referirile sunt evidente actualul președinte turc Recep Tayyip Erdogan, în vremea când acesta era premier.

„Am furat acum 11 ani și voi continua să fur. Cine ar fi atât de nebun să mă judece?”, sunt câteva versuri ale poemului.

Referirea cea mai clară se află în strofa a doua: „Am în casă mai multe milioane de dolari/Ca să-i reduc la zero am un fiu Bilal’, referire la numele unuia din fiii lui Erdogan.

Poemul a fost accesat de 960.000 de utilizatori de rețele de socializare. „Pot să mă condamne; știm că există peste 70 de persoane în tribunale acuzate de critici; majoritatea sunt cunoscute sau sunt ziariști”, a declarat Merve Butuksarac pentru EFE.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe