Prima pagină » Știri » André Rieu a adoptat tradiția mărțișorului. Ce le transmite artistul româncelor de 1 Martie

André Rieu a adoptat tradiția mărțișorului. Ce le transmite artistul româncelor de 1 Martie

Violonistul André Rieu se pregătește pentru cele șase concerte pe care le va susține în luna iunie la București. De 1 Martie, André Rieu a împărțit mărțișoare tuturor doamnelor din orchestra lui și a postat câteva fotografii pe contul lui de Facebook. În postarea de pe Facebook, Rieu spune despre tradiția românească de bun venit pentru primăvară, și anume împărțitea mărțișoarelor.

„Cum mă pregătesc pentru o serie lungă de concerte în România, vreau să urez bun venit primării respectând o veche tradiție românească: împart mărțișoare doamnelor din orchestra mea, urându-le tuturorun sezon plin de iubire, speranță și fericire. Abia aștept să sărbătorim în curând dragostea, muzica și bucuria împreună!”, a scris Rieu.

Artistul va concerta timp de șase zile în luna iunie la București, în Piața Constituției. În luna decembrie, Rieu a fost prezent la București pentru a-și anunța concertul de pe 13 iunie. Deoarece biletele s-au vândut imediat, artistul a decis să țină alte 5 concerte la începutul lunii iunie.

Când a fost prezent la București, artistul a transmis un mesaj cititorilor Gândul:

„Pentru toți cititorii gândul aș vrea să spun că atunci când vin în România voi concerta împreună cu orhcestra mea și mă voi distra pe scenă împreună cu orchestra mea, și sper că atunci când românii vor veni la concert vor simți această distracție. Și când ei își vor deschide inima atunci mi-o voi deschide și eu pe a mea și împreună ne vom înălța spre cer”, a spus André Rieu.

Născut la Maastricht, în Olanda, André Rieu este unul dintre cei mai bine vânduți muzicieni din lume. A revitalizat muzica de vals la nivel internațional cu spectacolele sale pline extravaganță și de emoție.

André Rieu deține  cea mai mare orchestră private din lume, iar până în prezent a vândut peste 40 de milioane de albume și DVD-uri în întreaga lume. André Rieu,  împreună cu orchestra sa Johann Strauss,  susține anual 100 de concerte cu peste un million de spectatori.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Euractiv: Nicușor Dan „Eroul de ieri al UE este azi un zero în stil MAGA”
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Localul celebru al lui Florin Călinescu a fost scos la vânzare. Suma cerută este amețitoare
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate