Prima pagină » Știri externe » Până la 400 de imigranți ilegali au murit într-un naufragiu pe Mediterana

Până la 400 de imigranți ilegali au murit într-un naufragiu pe Mediterana

Până la 400 de imigranți ilegali au murit într-un naufragiu pe Mediterana
Până la 400 de imigranți care încercau să ajungă în Europa au murit după ce ambarcațiunea în care se aflau s-a scufundat în largul coastelor Libiei, duminică, au declarat marți supraviețuitori aduși în Italia, citați de organizația umanitară Salvați Copiii, relatează portalul TheLocal.it.

Paza de Coastă italiană a anunțat anterior că a reușit să salveze 144 de persoane, după răsturnarea ambarcațiunii, și că a recuperat nouă cadavre.

Organizația Internațională pentru Migrație (OIM) și organizația de caritate Salvați Copiii (Save the Children) au anunțat, citând supraviețuitori, că între 144 și 150 de supraviețuitori au sosit marți la Reggio Calabria, în extremitatea de sud a Italiei.

„Au fost 400 de victime în acest naufragiu, care a avut loc la 24 de ore după ce (ambarcațiunea) a plecat de pe coasta libiană”, a anunțat organizația Salvați Copiii, într-un comunicat, citând supraviețuitori.

În cazul confirmării bilanțului, acesta va fi mai mare decât al naufragiului din octombrie 2013, în largul coastelor insulei italiene Lampedusa, soldat cu 366 de morți. Potrivit IOM, 3.279 de imigranți au murit încercând să traverseze Mediterana în 2014.

„Printre victime se află mai mulți băieți”, a anunțat ONG-ul internațional, adăugând că printre supraviețuitori se află și copii.

Un purtăor de cuvânt al IOM, Flavio Di Giacomo, a declarat pentru AFP că organizația sa a intervievat mai mulți supraviețuitori, care au declarat că la bord se aflau 500-550 de oameni în momentul scufundării ambarcațiunii. „Continuăm să investigăm pentru a înțelege cum s-a produs naufragiul”, a spus el.

Potrivit primelor elemente ale anchetei, ambarcațiunea s-a răsturnat după ce pasagerii au început să se agite, văzând echipa italiană de salvare.

Paza de Coastă a anunțat marți că, începând de vineri, a salvat, pe mare, aproape 8.000 de persoane.

Vremea bună de la Mediterana a condus la o creștere importantă a numărului imigranților care încearcă să ajungă în Italia la bordul unor ambarcațiuni.

O situație haotică și violentă, în Libia, o adevărată poartă pentru imigranți, contribuie, de asemenea, la creșterea numărului de solicitanți de azil care încearcă să ajungă în Europa.

Potrivit autorităților italiene, peste 15.000 de imigranți au sosit în Italia de la începutul lui 2015. În aceeași perioadă de anul trecut numărul acestora a fost de 15.000, iar media lunară în perioada iunie-septembrie este de 25.000 de imigranți clandestini.

Traficul de persoane continuă să aducă profit. Imigranți clandestini salvați pe Mediterana în februarie afirmă că au plătit 500 până la 1.000 de euro pentru a traversa marea, uneori în bărci pneumatice.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România