Prima pagină » Știri » Vicepremierul Ungariei despre revendicările comunității: Dacă alții au voie, atunci și maghiarii pot

Vicepremierul Ungariei despre revendicările comunității: Dacă alții au voie, atunci și maghiarii pot

Vicepremierul Ungariei despre revendicările comunității: Dacă alții au voie, atunci și maghiarii pot
Vicepremierul Ungariei despre revendicările comunității: Dacă alții au voie, atunci și maghiarii pot

Semjen Zsolt și-a început discursul citind mesajul premierului ungar, Victor Orban, adresat participanților la Congresul UDMR care se desfășoară la Cluj-Napoca, iar apoi vicepremierul Ungariei a spus că nu se aștepta ca după aderarea la Uniunea Europeană „plăcuțele bilingve sau imnul Ungariei să fie o problemă în România”, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Domnul premier a vorbit despre tensiuni. Acestea există, nu doar în regiune, ci peste tot. Nimeni nu s-ar fi gândit după aderarea la Uniunea Europeană că inscripțiile bilingve reprezintă o problemă, că imnul Ungariei reprezintă o problemă, Colegiul «Miko» e încă o problemă. Deci există o problemă, iar aceasta revine retroactiv. Unii sunt chiar intimidați de această problemă. (…) Iar după aderarea la UE nu ne-am fi gândit că ajungem din nou în această situație, că acele revendicări legitime, care există în documente acceptate de toate statele member UE, pot reprezenta o amenințare pentru o țară”, a afirmat Semjen.

Totodată, vicepremierul ungar a transmis maghiarilor să nu pună semnul de egalitate, în cazul cerințelor pe care le au, între „revendicările legitime, rasism și xenofobie”.

„Niciodată comunitatea maghiară din Transilvania nu a cerut ceva ce să fie respins de UE. De aceea trebuie să respingem toate acuzațiile care pun semn de egalitate între revendicările legitime, rasism și xenofobie. Nu suntem mai prejos decât nicio altă națiune din Uniunea Europeană. Maghiarii din Transilvania nu sunt mai prejos decât nicio altă comunitate sau minoritate din UE. Dacă alții au voie, atunci avem și noi voie. Dacă alții sunt liberi să facă ce vor, și noi putem face ce vrem. Și nouă ni se cuvin aceleași lucruri care există în alte țări. Nu putem accepta negocieri ale acestor drepturi”, a afirmat Semjen.

Acesta și-a încheiat discursul cu un mesaj transmis reprezentanților UDMR, spunându-le că interesul Ungariei și României este cooperarea.

„Dragi colegi, Ungaria vă sprijină, oricând veți putea conta pe Ungaria”, a conchis vicepremierul Ungariei.

Cel de-al 12-lea Congres al UDMR se desfășoară în perioada 17 – 18 aprilie la Casa de Cultură a Studenților din Cluj-Napoca, singurul candidat pentru funcția de președinte al Uniunii fiind actualul lider al uniunii, Kelemen Hunor.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Are toate avizele, dar stă blocat. Cine a oprit proiectul Bala
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Orașele din România în care sunt anunțate ninsori în septembrie, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Bernadette Szocs, poze incendiare de la piscină! Ce mesaj a postat frumoasa sportivă
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
Gară imensă de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Vedeta PRO Tv care și-a pierdut părinții răpuși de cancer, unul după altul: „Au murit amândoi sub ochii mei”
Digi24
Cum a ajuns un medic din Tulcea, specializat în oncologie şi hematologie pediatrică, să lucreze în construcţii, ca muncitor necalificat
Cancan.ro
Ei sunt soții care au murit în Grecia, în timp ce se aflau în luna de miere. Elicopterul privat s-a prăbușit!
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Cardurile de credit expirate pot fi reactivate și folosite fraudulos, au descoperit cercetătorii