Prima pagină » Știri » 1 Mai pe LITORAL: câți turiști sunt așteptați pe litoralul românesc și care este cea mai căutată stațiune

1 Mai pe LITORAL: câți turiști sunt așteptați pe litoralul românesc și care este cea mai căutată stațiune

1 Mai pe LITORAL: câți turiști sunt așteptați pe litoralul românesc și care este cea mai căutată stațiune
1 Mai pe LITORAL: câți turiști sunt așteptați pe litoralul românesc și care este cea mai căutată stațiune

„Ne așteptăm la peste 35.000 de turiști pe litoralul românesc în weekendul între 1-3 mai. Vremea se anunță foarte frumoasă, asta ne ajută foarte mult în fiecare an sau ne poate încurca. Vânzarea merge foarte bine și feedback-ul pe care îl avem de la agențiile ANAT este același, deci vânzarea prin agenții merge foarte bine, oamenii s-au grăbit să facă rezervări, mai ales pentru stațiunea Mamaia”, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, Corina Martin, spunând că există hoteluri care au vândut deja toate locurile pentru weekend-ul de 1 Mai.

Ea a precizat că lista evenimentelor pentru 1 Mai nu a fost definitivată, dar nu va lipsi parada autoturismelor, aceasta urmând să fie admirată atât de turiști, cât și de constănțeni.

Astfel, la paradă vor participa mașini de epocă, motociclete, mașini de curse, care vor parcurge ruta Mamaia – Constanța și retur.

Corina Martin a menționat că este posibil ca la paradă să fie prezente și carele alegorice ale cluburilor din Mamaia, dar o decizie finală în acest sens urmează să fie luată săptămâna viitoare.

De asemenea, de 1 Mai va fi organizat un infotrip pentru agenți de turism și jurnaliști din Turcia și Italia, acestora urmând să le fie prezentate principalele atracții ale litoralului.

Președintele ANAT, Aurelian Marin, a spus, la conferința de presă, că prețurile pentru minivacanța de 1 Mai merg de la 60 de lei de persoană la 150 de lei de persoană pe noapte, în funcție de numărul de stele al unității hoteliere. Astfel, pentru un hotel de două stele o persoană va plăti pentru o noapte în medie 60-70 de lei pe noapte, pentru trei stele – 80-100 de lei de persoană pe noapte și pentru patru stele – 100-150 de lei de persoană pe noapte.

Aurelian Marin a menționat că pentru sudul litoralului tarifele sunt mai mici cu 20-25 la sută față de Mamaia.

Totodată, Corina Martin a adăugat că în această vară pe litoralul românesc vor fi prezenți 4.500 de turiști din Israel, aceștia urmând să cheltuiască în România peste trei milioane de euro.

„Ceea ce a început anul trecut ca un proiect – pilot, cu un zbor pe săptămână, se dezvoltă în acest an la două zboruri pe săptămână, este vorba de joi și duminică, sosesc peste 4.500 de pasageri din Israel pe care îi așteptăm în vacanță, în mod special în Mamaia, dar și la un hotel din Eforie Nord. Noi am estimat undeva la două milioane de euro încasările din serviciile de cazare și masă pentru acești 4.500 de turiști, adăugăm peste 1,5 milioane de euro din încasările în atracții, tururi locale, intrări la toate atracțiile și excursiile pe care le organizăm și depășim un volum de trei milioane de euro de încasări”, a mai spus Corina Martin.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni