Prima pagină » Știri » Președintele Germaniei, de acord să acorde despăgubiri Greciei pentru distrugerile provocate de naziști

Președintele Germaniei, de acord să acorde despăgubiri Greciei pentru distrugerile provocate de naziști

Președintele Germaniei, de acord să acorde despăgubiri Greciei pentru distrugerile provocate de naziști
Președintele Germaniei, de acord să acorde despăgubiri Greciei pentru distrugerile provocate de naziști

Joachim Gauck, cunoscut pentru luări de poziție provocatoare în pofida atribuțiilor sale în special onorifice, a declarat într-un interviu care va apărea sâmbătă în Süddeutsche Zeitung că Germania va trebui să își asume responsabilitatea față de Grecia.

„Nu suntem doar oameni care trăiesc astăzi, în această epocă, ci suntem urmașii celor care au lăsat ca moștenire distrugeri în Europa în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, inclusiv în Grecia”, a spus el.

„Pentru o țară conștientă de istoria sa, precum cea a noastră, este just să se ia în calcul posibilitatea unor despăgubiri”, a afirmat el.

Grecia reclamă Berlinului despăgubiri în valoare de 278,7 miliarde de euro, iar unii juriști apreciază că această solicitare este întemeiată. Însă, luna trecută, ministrul Economiei și vicecancelarul german Sigmar Gabriel a calificat această cerere ca fiind „stupidă”.

Potrivit unor oficiali germani, țara lor și-a onorat deja obligațiile față de Grecia, prin plata a 115 milioane de mărci în 1960.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
CCR A DECIS pe Legea integrității! Ce se întâmplă cu prevederea privind PARTENERII demnitarilor
Click
Doi frați de 17 și 19 ani s-au înecat la Olimp, sub privirile surorii lor. Ce fotografie i-au trimis mamei cu 30 de minute înainte
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Fazani, diplomați și gloanțe. Vânătorile lui Ceaușescu care ascundeau și riscuri