Prima pagină » Știri » Turiștii rătăciți în Masivul Bucegi, găsiți de salvamontiști și conduși spre cabana Babele

Turiștii rătăciți în Masivul Bucegi, găsiți de salvamontiști și conduși spre cabana Babele

Turiștii rătăciți în Masivul Bucegi, găsiți de salvamontiști și conduși spre cabana Babele
Turiștii rătăciți în Masivul Bucegi, găsiți de salvamontiști și conduși spre cabana Babele

Salvatorii montani din Bușteni au reușit să ajungă la turiștii care s-au rătăcit, sâmbătă dimineață, în Masivul Bucegi, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Conform salvamontiștilor, este vorba despre un grup de zece persoane care au plecat de la Vârful Omu către cabana Babele, însă au deviat de la traseul marcat și au ajuns într-o zonă din care nu au mai știut să înainteze.

Cei zece turiști sunt teferi, iar la ora transmiterii acestei știri salvamontiștii îi însoțesc către cabana Babele.

Salvamontiștii le recomandă turiștilor să nu urce pe munte neechipați și să nu se abată de la traseele marcate.

Sâmbătă, la altitudini mari, vizibilitatea este redusă din cauza ceții și averselor sub formă de ploaie și lapoviță.

Anterior, șeful Serviciului Salvamont Bușteni, Gheorghe Haiduc, spunea că salvatorii montani căutau patru turiști care se rătăciseră în Masivul Bucegi, în timp ce încercau să coboare de la Vârful Omu spre Cerdacul Văii Cerbului, încercând să ajungă la cabana Babele.

În momentul în care au constatat că nu mai știu unde se află și nici încotro să se îndrepte, turiștii au solicitat sprijinul salvamontiștilor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?