Prima pagină » Știri » Concert Regal dat de Orchestra Națională Radio cu ocazia sărbătorii regalității în România

Concert Regal dat de Orchestra Națională Radio cu ocazia sărbătorii regalității în România

Concert Regal dat de Orchestra Națională Radio cu ocazia sărbătorii regalității în România
Orchestra Națională Radio organizează vineri, 8 mai, ora 19, un concert special dedicat sărbătorii regalității în România, celebrată pe 10 mai. Spectacolul cuprinde interpretarea unuia dintre cele mai cunoscute concerte de pian din repertoriului simfonic rus: Concertul nr. 2 pentru pian și orchestră - Rachmaninov, supranumit de specialiști drept ultimul mare romantic. Din partea Casei Regale a României va participa principesa Maria.

Concertul Regal organizat de Orchestra Națională Radio a devenit o tradiție în ultimii trei ani. Anul acesta solist va fi  pianistul Horia Mihail, care va interpreta concertul din Rachmaninov. Horia Mihail a concertat de peste 1000 de ori cu marea majoritate a orchestrelor simfonice din România și a susținut concerte, recitaluri solo și de muzică de cameră în 18 țări pe 4 continente.  Horia Mihail a participat în ultimii ani la festivaluri precum Varna Summer International Music Festival, Bucharest Music Film Festival, Festivalul Internațional „George Enescu”, Festivalul internațional „Nopți pianistice” de la Chișinău.

Orchestra Națională Radio va fi dirijată de Radu Popa,  dirijor permanent al orchestrei Filarmonicii Banatul – Timișoara și invitat permanent al orchestrelor românești.

Seara se va deschide cu Imnul regal al României, semnat de Eduard Hübsch. În a doua parte concertului artiștii vor interpreta Simfonia în re minor, cea mai cunoscută lucrare orchestrală a compozitorului belgian César Franck, un artist care și-a compus toate marile lucrări în ultimii 5 ani de viață, iar primul său mare succes și recunoașterea valorii sale au venit abia cu câteva luni înainte de moartea sa.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Psihologia din spatele nedreptății emoționale și cum să ne protejăm. De ce cei dragi ne ignoră, dar îi răsfață pe alții?