Prima pagină » Știri externe » Autoritățile din Berlin au luat o măsură istorică, menită să îi protejeze pe chiriași

Autoritățile din Berlin au luat o măsură istorică, menită să îi protejeze pe chiriași

Silviu Bănilă
Autoritățile din Berlin au luat o măsură istorică, menită să îi protejeze pe chiriași
Berlin a devenit primul oraș din Germania care va impune o legislație în privința prețului chiriilor. Astfel, proprietarii de locuințe nu vor mai putea majora chiriile după bunul plac, ci vor trebui să țină seama de prețurile de pe piața locală.

Legislația era deja în vigoare pentru chiriașii actuali, dar a fost extinsă la contractele noi de închiriere, scrie theguardian.com. Astfel, proprietarii vor putea majora prețurile la chirii cu maximum 10% peste media locală. 

„Pragul chiriilor este foarte important în Berlin, deoarece diferența între chiria plătită din contractele existente și cele noi este foarte mare”, a declarat Reiner Wild, directorul Asociației Chiriașilor din Berlin. „Cealaltă problemă ține de faptul că în fiecare an, numărul locuitorilor crește cu 40.000. Din cauza acestei situații, piața imobiliară este foarte dinamică”.

Berlinul implementează limitele la chirii, după ce parlamentul național a aprobat legislația în martie. Berlinezii spun că „vânătoarea” de locuințe pentru chirie a transformat piața într-una foarte competitivă.

Chiriile medii în capitala germană au crescut de la 5,50 euro pe mp în 2005 la 9 euro pe mp în 2014. Între 2013 și 2014, prețul chiriilor a crescut cu peste 9%.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Cătălin Măruță, dezvăluiri tulburătoare despre tatăl lui. Cum a ajuns să-l cunoască cu adevărat abia după ce a murit: „Eram la priveghi”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Noi informații despre Alexandru, băiețelul de 5 ani găsit în pădure după 48 de ore. ANUNȚUL făcut de medici
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
O furtună solară ucigașă de acum 800 de ani, descoperită în arbori antici