Prima pagină » Știri » Aproape 200 de persoane au protestat în Piața Universității cerându-i demisia lui Victor Ponta

Aproape 200 de persoane au protestat în Piața Universității cerându-i demisia lui Victor Ponta

Aproape 200 de persoane au protestat în Piața Universității cerându-i demisia lui Victor Ponta
Aproape 200 de protestează la Universitate cerând demisia lui Victor Ponta. Inițial, peste 2.000 de persoane au confirmat că vor participa la protestul de vineri seara, organizat pe Facebook de societatea civilă, numit "Marș pentru egalitate în fața legii și drept la libera exprimare. Ponta - demisia".

Cei aproape 200 de protestatari care s-au strâns în Piața Universității au scandat „Parlament penal, hai la tribunal!” și „Jos Ponta!”. După 2 ore, marea majoritate a celor prezenți au părăsit piața. 

Peste 2.000 de persoane au anunțat că vor participa la un marș, în Piața Universității, cerându-i demisia premierului și militând pentru dreptul la libera exprimare.Protestul a fost anunțat printr-un eveniment creat pe Facebook, numit „Marș pentru egalitate în fața legii și drept la libera exprimare. Ponta – demisia”.

„Cei pe care i-am ales nu ne sunt egali. Folosesc legea și funcția după bunul plac. Un prim ministru suspect – dar care nu poate fi anchetat – te amenință să stai acasă. Ce faci? Sperăm că nu suntem în semidictaturi de tip Erdogan sau Viktor Orban și vom cere demisia urgentă a șefului jandarmeriei care mai acceptă vreun comportament agresiv în fața unor comportamente pașnice și legitime. România nu poate fi condusă de un personaj asupra căruia planează atâtea acuzații. DEMISIA sau DEMIS !”, se arată pe pagina de Facebook a evenimentului.

Participanții vor mărșlui din Piața Universității spre Palatul Parlamentului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mario De Mezzo nu dă înapoi! Primarul Slatinei: „Dacă aș da timpul înapoi, aș lua aceleași decizii”
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Mediafax
România, învinsă fără drept de apel de Franța! Tricolorii U16 se opresc în sferturile EuroBasket
Click
România, zgâlțâită de cutremure! Sofia Vicoveanca stă într-un bloc cu bulină roșie: „E pericol!” Avertismentul arhitectului Mihai Albu
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Deținerea unui câine ar putea avea efecte surprinzătoare asupra sănătății copiilor, indică un studiu