Prima pagină » Știri externe » Grecii nu mai au bani să-și îngroape morții. „Ne dau câte 50, 70, chiar și 20 de euro și ne spun că este tot ce au”

Grecii nu mai au bani să-și îngroape morții. „Ne dau câte 50, 70, chiar și 20 de euro și ne spun că este tot ce au”

Firmele de pompe funebre din Grecia se confruntă cu dificultăți din cauza restricțiilor bancare, care limitează retragerile de numerar la 60 de euro pe zi, în condițiile în care cel mai modest serviciu funerar costă de 15 ori mai mult, relatează Associated Press în pagina electronică.

„Săptămâna aceasta, din cauza controlului capitalului la bănci, oricui am cere bani, nici nu ne putem acoperi costurile”, a declarat Eustratios Voulamandis, care gestionează o firmă de servicii funerare dintr-un cartier din vestul Atenei.

„Pentru a începe un serviciu funerar, avem nevoie de 800-1.000 de euro, dar oamenii ne dau 50, 70, chiar și 20 și ne spun că e tot ce au”, a adăugat el.

Firmele de pompe funebre cer atât de mulți bani de la început de teamă că nu vor mai fi plătite după ceremonie. Plățile se fac aproape întotdeauna în numerar, cardurile și cecurile fiind rar folosite pentru astfel de tranzacții în Grecia, care rămâne o economie bazată pe cash.

În aceste condiții, consecințele sunt uneori macabre, au afirmat Voulamandis și alți operatori din domeniu. În unele cazuri, cadavrele au fost ținute la morgă mai mult decât de obicei, iar unele persoane au fost nevoite să-și declare insolvența pentru a putea beneficia de funeralii finanțate de stat pentru rudele lor.

Băncile elene au fost închise din 29 iunie, când Grecia a fost la un pas de default, în condițiile în care nu a reușit să-și achite datoriile la Fondul Monetar Internațional, iar acordul cu creditorii internaționali a expirat. Băncile ar urma să se redeschidă luni, dar retragerile de numerar vor fi în continuare limitate la 60 de euro pe zi și 420 de euro pe săptămână.

Controlul capitalului a sufocat economia Greciei, care se afundă în recesiune. Serviciile private considerate esențiale supraviețuiesc pe baza unui sistem informal de credit.

Petros Kampitsis, care realizează pietre funerare de marmură în apropierea unui cimitir din Atena, afirmă că grecii optează în prezent pentru servicii de bază, ceea ce îi afectează afacerea.

„Avem o mare problemă. Oamenii nu au bani și încearcă să organizeze funeralii la cel mai mic cost posibil”, declară el. „După înmormântare, trebuie decorat mormântul. Dar ce se întâmplă dacă nu ai bani? Acest lucru nu se mai întâmplă”, adaugă bărbatul. „Lipsa banilor numerar înseamnă că industria îngheață”, conchide el.

Recomandarea video

Mediafax
Guvernul pregătește reducerea accizei doar pentru motorină. Ilie Bolojan explică de ce benzina nu va fi plafonată
Digi24
„Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”. Efectul paradoxal al războiului din Orientul Mijlociu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă bătrânească cu doar 9.999 de euro. Terenul are 1100 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
„Nu pot să ofer un salariu de 5.000 de lei net!” – Mesajul unui antreprenor care a divizat internetul
Mediafax
Primul obuzier K9 „Tunetul” a ieșit de pe linia de producție pentru Forțele Terestre Române
Click
Afacerea cu care a dat lovitura un tânăr de 16 ani, după ce a refuzat o ofertă de 300 de mii de dolari
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
Zodia care primește o veste foarte proastă înainte de Paște, care îi poate schimba viața, spune maestrul Mihai Voropchievici
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Povara invizibilă care epuizează femeile: cele opt forme ale „muncii mintale” din viața de zi cu zi