Prima pagină » Cultură » Teatrul Țăndărică din București a pornit în turneu în China

Teatrul Țăndărică din București a pornit în turneu în China

Teatrul Țăndărică din București a pornit în turneu în China
Teatrul Țăndărică din București se află într-un turneu în China.

Turneul, care se desfășoară în perioada 23 iulie – 11 august, este rezultatul unui parteneriat pe termen lung între Teatrul Tăndărică și Teatrul Național pentru Copii din China și reprezintă o oportunitate de colaborare, pe termen lung, de prezentare a animației din România într-o zonă în care cultura românească pătrunde mai greu, informează un comunicat remis MEDIAFAX.

Așadar, spectacolul „Muzicanții din Bremen” va avea trei reprezentații la Beijing, pe scena Teatrului Național pentru Copii din China, două reprezentații la Teatrul de Artă pentu Copii din Tianjin, două reprezentații la Teatrul de Artă pentru Copii din Jinan și trei reprezentații la Centrul pentru Copii și Femei din Chengdu.

De asemenea, în cadrul turneului, cu ocazia deschiderii oficiale a Institutului Cultural Român (ICR) din Beijing vor avea loc vernisajul expoziției „Călătoria lui Țăndărică” și un atelier de mânuire cu păpușile din „Muzicanții din Bremen”. Expoziția va reuni 50 de exponate, reprezentând diverse stiluri și metode de expresie artistică experimentate de-a lungul celor 70 de ani de istorie a Teatrului Țăndărică.

Această colaborare, menită să construiască un pod între două continente, este o continuare a protocolului încheiat în urmă cu trei ani între Teatrul de Animație Țăndărică, Guangzhou Performnace/Film Co Ltd și Teatrul Beilei, din Guangzhou, China. În cadrul acestui parteneriat, spectacolul „Alice în țara minunilor”, o producție a Teatrului Țăndărică, s-a jucat în Guangzhou, iar publicul din România a văzut spectacolul „Călătorie spre Soare Apune” al Teatrului Beilei. Dacă atunci coloana sonoră a spectacolului „Alice în țara minunilor” a fost înregistrată de studenți chinezi, de data aceasta textul în limba chineză al spectacolului „Muzicanții din Bremen” a fost dublat de actorii profesioniști ai Teatrului Național pentru Copii din China.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Marile companii aeriene riscă să intre în faliment, avertizează experții