Prima pagină » Știri externe » Yanis Varoufakis a votat pentru noile reforme, deși se opune măsurilor cerute de creditori

Yanis Varoufakis a votat pentru noile reforme, deși se opune măsurilor cerute de creditori

Yanis Varoufakis a votat pentru noile reforme, deși se opune măsurilor cerute de creditori
Fostul ministru grec de Finanțe Yanis Varoufakis este unul dintre parlamentarii greci care se opun măsurilor de austeritate cerute de creditorii internaționali, dar care au votat joi reformele necesare demarării negocierilor pentru noul program de asistență financiară, relatează BBC News Online.

Parlamentul de la Atena a aprobat joi dimineață, după dezbateri care au durat toată noptea, noi măsuri privind introducerea unor reglementări bancare europene în legislația elenă și modernizarea Codului de procedură civilă.

Înaintea votului, existau temeri privind o nouă rebeliune a parlamentarilor, la fel ca în cazul votului de săptămâna trecută, dar premierul Alexis Tsipras a obținut în final sprijinul Legislativului. În total, 230 de parlamentari din cei 300 au votat pentru noile măsuri, în timp ce 63 au votat împotrivă și cinci s-au abținut.

Printre cei care au votat împotrivă se numără 31 de membri ai partidului premierului, Syriza, mai puțini decât la votul de săptămâna trecută.

Fostul ministru de Finanțe Yanis Varoufakis este unul dintre parlamentarii care au votat împotriva măsurilor de austeritate săptămâna trecută, dar care joi dimineață a votat în favoarea reformelor.

În dezbaterile tensionate din cursul nopții, Tsipras a explicat în Parlament că a fost nevoit să accepte compromisuri dificile pentru a evita ieșirea Greciei din zona euro.

„Cercurile financiare din cadrul Uniunii Europene vor în continuare ieșirea Greciei din zona euro. Am fost nevoiți să acceptăm un compromis dur pentru a evita scenariile extreme. În ultimele șase luni am făcut erori, dar nu regret această luptă”, a spus Tsipras.

„Noul împrumut va oferi Greciei lichidități pentru următorii trei ani”, a subliniat premierul elen, exprimând optimism și în privința restructurării datoriei suverane.

Băncile din Grecia și-au reluat activitatea luni, dar tranzacțiile sunt limitate, iar retragerile de numerar pot fi de cel mult 420 de euro pe săptămână. Piața financiară este continuare închisă.

Liderii zonei euro au ajuns, pe 13 iulie, la un acord cu partea elenă pentru negocierea unui al treilea program de asistență financiară, care să permită rămânerea Greciei în zona euro. Grecia și-a asigurat restructurarea datoriilor și finanțarea pe termen mediu în cadrul unui pachet în valoare de 86 de miliarde de euro care va permite țării să rămână în spațiul monedei unice.

Grecia are o datorie totală de peste 320 de miliarde de euro, dintre care 65% către țări din zona euro și către FMI, iar 8,7% către Banca Centrală Europeană (BCE). Începând de la 1 iulie Grecia este, tehnic, în incapacitate de plăți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Digi24
VIDEO Cum a primit moneda românească denumirea de „leu”. Trebuia inițial să se numească „român”
Cancan.ro
De ce l-a făcut Aris alcoolic pe Boureanu, de fapt. Are legătură cu Andreea Esca
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Ce șanse sunt ca Vladimir Putin să fie înlăturat de la putere? Strategia liderului rus în fața presiunilor interne și eșecurilor din Ucraina
Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Click
Cât au ajuns să coste două nopți de cazare la pensiunea Andreei Esca, la începutul lunii martie. Nu oricine își permite
Digi24
Cum au aflat serviciile secrete CIA și MI6 despre planurile lui Putin de a invada Ucraina și de ce nimeni nu le-a crezut
Cancan.ro
Fostul internațional, sedus de ispita de la Insula Iubirii. A divorțat după doar 3 luni de căsnicie, iar acum și-a găsit jumătatea
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Titi Aur explică de ce aceste anvelope pot fi un risc în ninsorile din aceste zile
Descopera.ro
Cum au devenit dușmani Rusia și Germania?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Atacuri dure între doi ambasadori acreditați la București: „Defectele sale îi copleșesc însă cu mult calitățile”