Prima pagină » Știri » Începe „Bac-ul” la ANI. Cei trei candidați pentru funcția de președinte susțin luni proba scrisă

Începe „Bac-ul” la ANI. Cei trei candidați pentru funcția de președinte susțin luni proba scrisă

Începe „Bac-ul
Vicepreședintele Agenției Naționale de Integritate, Bogdan Stan, care conduce interimar instituția, după demisia lui Horia Georgescu, și ceilalți doi candidați înscriși în cursa pentru funcția de președinte al ANI, Claudiu Platon și Ionel Gârleșteanu, susțin luni proba scrisă a concursului.

Bogdan Stan, Petre Claudiu Platon și Ionel-Ion Gârleșteanu și-au depus dosarele pentru funcția de președinte al Agenției Naționale de Integritate (ANI), postul fiind liber după ce Horia Georgescu a demisionat, în martie, fiind acuzat de procurorii DNA în dosarul despăgubirilor ilegale de la Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietăților.

Membrii Consiliului Național de Integritate au verificat, în 23 iulie, dosarele candidaților și au constatat că aceștia îndeplinesc condițiile, toate cele trei candidaturi fiind admise pentru participarea la concursul de ocupare a funcției de președinte al ANI.

Cei trei candidați vor susține luni, de la ora 12.00, la sediul ANI, proba scrisă a concursului.

Ulterior, în 11 septembrie, de la ora 11.00, tot la sediul ANI, cei trei candidați vor susțiune interviul. Planurile de management pe baza cărora se vor susține interviurile au fost depuse la sediul ANI.

Bogdan Stan (34 de ani) este vicepreședinte al ANI și conduce interimar instituția, după demisia din martie a lui Horia Georgescu. Conform CV-ului său, lucrează în cadrul ANI din 2007, unde a ocupat, pe rând, funcțiile de consilier personal Cabinet Președinte, inspector de integritate, șef serviciu, director, iar din aprilie 2012 este vicepreședinte. Bogdan Stan a absolvit, în 2005, Facultatea de Drept din cadrul Universității „Titu Maiorescu” din București, iar în anul 2010 a făcut un curs postuniversitar de securitate națională la Academia de Informații a Serviciului Român de Informații.

Petre Claudiu Platon (38 de ani) este manager public în cadrul Ministerului Dezvoltării. A lucrat în cadrul Ministerului Administrației și Internelor și a fost consilier juridic la Consiliul Județean Sălaj. Petre Claudiu Platon a absolvit, în 2000, Facultatea de Drept din cadrul Universității de Vest „Vasile Goldiș” din Arad, iar în 2009 un curs postuniversitar în domeniul securității naționale la Academia Națională de Informații.

Ion Ionel Gârleșteanu (67 de ani) a mai candidat la șefia ANI și în anul 2012, concursul fiind câștigat atunci de Horia Georgescu. Gârleșteanu a absolvit, în 1972, Facultatea de Științe Economice a Universității din Craiova. Este lector la Universitatea din Craiova.

Consiliul Național de Integritate a anunțat, pe 30 iunie, începerea procedurii de selecție a președintelui Agenției Naționale de Integritate.

„Procedura de selecție constă în parcurgerea etapelor prevăzute de Legea nr. 144/2007, republicată, cu modificările și completările ulterioare, și de Regulamentul de desfășurare a concursului sau examenului pentru ocuparea funcțiilor de președinte și/sau vicepreședinte ai Agenției Naționale de Integritate, adoptat prin Hotărârea nr. 2/2007 a Consiliului Național de Integritate, cu modificările și completările ulterioare”, a arătat CNI, organism aflat sub controlul Senatului.

Mandatul președintelui Agenției Naționale de Integritate este de patru ani, iar funcția este incompatibilă cu orice funcție publică sau privată, cu excepția celor din învățământul superior.

Președintele ANI are rang de secretar de stat, este desemnat prin concurs organizat de CNI și numit în funcție de către Senat.

Agenția Națională de Integritate a fost condusă de Horia Georgescu începând din aprilie 2012 și până în luna martie a acestui an, acum fiind condusă interimar de vicepreședintele Bogdan Stan.

În 23 martie, Horia Georgescu a demisionat de la conducerea ANI, după ce a fost reținut de procurorii DNA în dosarul în care este acuzat că, alături de alți foști membri ai comisiei pentru stabilirea despăgubirilor de la ANRP, a aprobat despăgubiri pentru imobile supraevaluate cu aproximativ 75 de milioane de euro.

În 4 mai, plenul Senatului a votat un proiect de hotărâre prin care Horia Georgescu a fost eliberat din funcția de președinte al ANI, în urma demisiei și după ce acesta a fost trimis în judecată în dosarul despăgubirilor ilegale.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
„A spus că iese și nu s-a mai întors”. Trupul ars al unei influencerițe, găsit între rândurile de viță-de-vie din Franța
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană