Prima pagină » Știri » Un om de afaceri din Buzău a fost arestat într-un dosar de evaziune fiscală cu piei de animale. La cât ajunge prejudiciul

Un om de afaceri din Buzău a fost arestat într-un dosar de evaziune fiscală cu piei de animale. La cât ajunge prejudiciul

Un om de afaceri din Buzău a fost arestat într-un dosar de evaziune fiscală cu piei de animale. La cât ajunge prejudiciul
Un om de afaceri din județul Buzău a fost arestat preventiv și alte două persoane sunt cercetate sub control judiciar în dosarul de evaziune fiscală și spălare de bani cu prejudiciu de nouă milioane de lei, ei fiind suspectați că au făcut achiziții fictive de piei de animale.

Potrivit unui comunicat de presă transmis, vineri, de Parchetul de pe lângă Tribunalul Buzău, procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul F.M.M., cercetat pentru evaziune fiscală și spălare de bani, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Astfel, din cercetări a rezultat că acesta, ca administrator în fapt al unei firme care se ocupă cu achiziția de piei de animale, a cumpărat astfel de mărfuri de pe piața neagră, dar a disimulat operațiunea, obținând documente de proveniență fictivă de la administratorii mai multor societăți comerciale, cu consecința sustragerii de la plata TVA în sumă de peste un milion de euro.

„În această modalitate, a fost spălată o sumă de peste 5 milioane de euro”, se arată în comunicat.

Potrivit sursei citate, în cauză sunt cercetate alte 15 persoane, care au participat la comiterea acestor fapte.

În acest dosar au avut loc, miercuri, percheziții în județele Buzău, Ilfov și Giurgiu, în urma acestora fiind duse la audieri opt persoane. Dintre acestea, trei au fost inițial reținute pentru 24 de ore.

Ulterior, omul de afaceri din Buzău a fost arestat preventiv, joi, de către Tribunalul Buzău, pentru 30 de zile, iar ceilalți doi reținuți – un alt om de afaceri buzoian și unul din Giurgiu – au fost puși sub control judiciar, având interdicția de a părăsi țara.

Miercuri, 50 de polițiști, sub coordonarea Direcției de Investigare a Criminalității Economice – Inspectoratul General al Poliției Române, au făcut 12 percheziții în județele Buzău, Ilfov și Giurgiu, la sedii de firme și la locuințele unor persoane bănuite de evaziune fiscală și spălare de bani.

În urma perchezițiilor, au fost ridicate mai multe documente de evidență contabilă și înscrisuri privind acte de comerț cu piei de animale, cu valoare probatorie în cauză.

Potrivit Poliției Județene Buzău, printre cei cercetați se află doi bărbați, în vârstă de 40, respectiv 38 de ani, administratori ai unei societăți din județul Buzău, cu obiect principal de activitate comercializarea de piei de animale.

Din cercetări a reieșit că, în perioada 2012-2014, în ceea ce privește relația comercială dintre societatea buzoiană, în calitate de client, și mai multe societăți din județele Giurgiu și Ilfov, în calitate de furnizori, operațiunile constând în livrarea de piei de animale au caracter fictiv, mărfurile nefiind livrate către beneficiar, între aceste societăți circulând efectiv doar facturi, în vederea transmiterii responsabilității aferente TVA de plată, rezultată din tranzacțiile comerciale desfășurate și în vederea creării unui avantaj fiscal beneficiarului.

Ulterior, prin intermediul societăților controlate au fost supuse procesului de spălare a banilor toate aceste sume, prin efectuarea mai multor operațiuni/tranzacții financiare, constând în depuneri succesive de valori monetare, urmate de retrageri imediate, metodă prin care a fost disimulată adevărata natură a provenienței și circulației banilor, cunoscând că provin din evaziune fiscală.

Potrivit sursei citate, prejudiciul cauzat bugetului de stat este de aproximativ 9.000.000 de lei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marea Neagră înaintează pe Dunăre. Apa sărată poate ajunge la 25 km în interiorul Deltei. Pericol pentru apa potabilă
Digi24
Vladimir Kliciko, mesaj sfâșietor după moartea lui Hayden Panettiere. Ce a spus despre relația lor
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
„Fac pariu că o să legalizeze drogurile”
Click
Coreeanul care și-a lăsat țara natală pentru România. Ce afacere inedită a pus pe picioare în Prahova
Digi24
Un elvețian a intrat în România cu o mașină de 200.000 de euro. Polițiștii de frontieră l-au urmărit și i-au confiscat-o
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza, apariție fără inhibiții la 56 de ani! Ținuta din plasă care a atras toate privirile. Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Câinii pot „citi” emoțiile oamenilor. Creierul lor distinge chiar și supărarea