Prima pagină » Știri externe » Scoția a anunțat numărul de refugiați sirieni pe care îi va găzdui. Primii sunt așteptați înainte de Crăciun

Scoția a anunțat numărul de refugiați sirieni pe care îi va găzdui. Primii sunt așteptați înainte de Crăciun

Scoția a anunțat numărul de refugiați sirieni pe care îi va găzdui. Primii sunt așteptați înainte de Crăciun
Scoția a anunțat că va găzdui 2.000 de refugiați sirieni, primii dintre aceștia fiind așteptați în unele orașe înainte de Crăciun, informează site-ul publicației The Falkirk Herald.

David O’Neill, președintele organizației gurvernamentale locale Cosla, a afirmat, joi, că autoritățile scoțiene doresc să participe la soluționarea crizei migrației care a cuprins întregul continent european. De asemenea, liderii celor 32 de consilii din Scoția au decis că statul poate oferi adăpost pentru 2.000 de refugiați.

El a precizat că „în ultimele trei săptămâni s-au văzut dorințele consiliilor Scoției de a oferi un răspuns adecvat acestei crize umanitare. Pentru multe consilii a fost clar că trebuie să-și ia imediat un angajament față de primirea acestor refugiați”.

O’Neill a adăugat că refugiații vor putea sosi în cel puțin 18 zone ale Scoției înainte de Crăciun.

Un purtător de cuvânt al Cosla, cancelarul Harry McGuigan, a precizat că „autoritățile locale scoțiene au deja un număr impresionant de realizări în privința oferirii de sprijin celor mai vulnerabili din societate și au deja sisteme și parteneriate eficiente ceea ce îi face eligibili pentru găzduirea refugiaților sirieni în comunitățile lor”.

„Reacția la această criză se va concentra pe balansarea gradului de urgență al situației cu planificarea celor mai adecvate modalități prin care consiliile și partenerii pentru organizarea comunităților să primească și să integreze acești oameni extrem de vulnerabili”.

David O’Neill a precizat că organizația guvernamentală locală Cosla „va lucra împreună cu toate consiliile din Scoția pentru a-și coordona eforturile și a negocia pe cont propriu cu Guvernul scoțian și cu Ministerul de Interne în ceea ce privește implementarea efectivă a programului de relocare”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ședință a coaliției de guvernare în urma tensiunilor generate de recesiunea tehnică
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
Rubio se întâlnește cu Orbán la Budapesta, în contextul în care SUA și Ungaria urmează să semneze un acord nuclear civil
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Ce se întâmplă doctore
Abia dacă o mai recunoști! Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o complet
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
După mânerele ascunse, China vrea să interzică și volanele de tip „yoke”, popularizate de Tesla
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Insectele au creier sau nu?