Prima pagină » Sport » Pe cine susține Federația Română de Fotbal la șefia FIFA

Pe cine susține Federația Română de Fotbal la șefia FIFA

Pe cine susține Federația Română de Fotbal la șefia FIFA
Președintele FRF Răzvan Burleanu, a declarat, joi, la finalul Comitetului Executiv, că forul pe care îl conduce îl va susține pe Michel Platini la alegerile pentru șefia FIFA, o a doua opțiune în cazul în care acesta va rămâne în stare de suspendare fiind elvețianul Gianni Infantino.

„Am prezentat colegilor din Comitetul Executiv toate cele șapte candidaturi, pe care le avem la FIFA. Rămânem fermi în ceea ce privește valorile și principiile pe care le avem, și mă refer la bunele practici ale UEFA la nivel nivel internațional. De aceea prima opțiune pe care Federația Română de Fotbal o va avea este susținerea lui Michel Platini. În cazul în care va reuși să-și clarifice problemele pe care le are cu comisiile FIFA, și mă refer la această suspendare, sau o decizie definitivă la TAS. Dacă Michel Platini nu își va rezolva aceste probleme candidatul pe care Federația Română de Fotbal îl va susține necondiționat este Gianni Infantino, actualul secretar general UEFA”, a declarat Burleanu.

Și-au mai anunțat candidatura pentru postul de președinte al FIFA, în afara lui Platini și Infantino, șeicul Salmane Bin Ibrahim Al-Khalifa (Bahrain), prințul Ali bin Al-Hussein (Iordania), Jerome Champagne (Franța), Tokyo Sexwale (Africa de Sud) și Musa Bility (Liberia).

Președintele UEFA, Michel Platini, a fost suspendat 90 de zile din orice activitate legată de fotbal, de Comisia de Etică a FIFA, după ce justiția elvețiană a deschis o anchetă cu privire la o sumă de bani pe care el a primit-o de la președintele forului mondial, Joseph Blatter. Acesta din urmă este suspectat că a efectuat o „plată neloială” de două milioane de franci elvețieni în favoarea lui Michel Platini. Banii au fost achitați în 2011, în prejudiciul FIFA, pentru servicii prestate de Platini între 1999 și 2002.

Conform FIFA, Comisia Electorală nu va analiza candidatura lui Michel Platini, atât timp cât acesta este suspendat.

Alegerile pentru șefia FIFA vor avea loc la 26 februarie 2016.

Recomandarea video

Mediafax
SUA și Israel au lansat atacuri asupra Iranului. Liderul suprem Ali Khamenei a fost ucis
Digi24
Cine i-ar putea lua locul ayatollahului Ali Khamenei, dacă ar fi ucis în atacurile israeliene
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Elevi din Vrancea, blocați în Dubai din cauza închiderii spațiului aerian
Click
Salată de post cu năut: rețeta măicuțelor de la Mănăstirea Nera care îți potolește foamea și hrănește sufletul
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
Pensiile cresc cu 180 lei pe lună, pentru acești pensionari din România, de la 1 ianuarie 2027
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Sângele centenarilor oferă indicii despre mecanismele longevității