Prima pagină » Magazin » Incendiul care a făcut o sută de victime într-un club din SUA va deveni subiect pentru un documentar

Incendiul care a făcut o sută de victime într-un club din SUA va deveni subiect pentru un documentar

Incendiul care a făcut o sută de victime într-un club din SUA va deveni subiect pentru un documentar
Jack Russell, solistul trupei Great White, ale cărei efecte pirotehnice au declanșat un incendiu într-un club de noapte din Rhode Island, în urma căruia au murit 100 de persoane, în 2003, a anunțat că va produce un documentar despre acea tragedie, informează torontosun.com.

Rockerul Jack Russell spune că acel documentar îi va oferi posibilitatea de a-și cere iertare în mod public și de a prezenta propria versiune asupra faptelor, însă anunțul său i-a înfuriat pe unii dintre supraviețuitorii tragediei și pe membrii unora dintre familiile care au avut victime în acel incendiu.

Jack Russell a spus pentru postul de radio The Brew din Portland că acel incendiu din 2003 a fost „11 septembrie al muzicii rock” (aluzie la atentatele teroriste din 11 septembrie 2001, n.r.). Rockerul spune că este în continuare traumatizat și îngrozit de ceea ce s-a petrecut în acea noapte, când efectele pirotehnice ale trupei Greate White au incendiat o spumă inflamabilă folosită pentru izolarea fonică a pereților clubului The Station din orașul West Warwick, din statul Rhode Island.

Printre cele 100 de persoane decedate în incendiu s-a aflat și Ty Longley, chitaristul trupei Great White. Alte peste 200 de persoane au fost rănite în incendiu.

Jack Russell spune că resimte și acum „vina supraviețuitorului”.

„De ce eu am reușit să trăiesc, în timp ce atât de mulți oameni nu au putut să facă asta? Mă simt vinovat pentru acei oameni care au venit să mă vadă cântând și care și-au pierdut viețile. Este foarte greu să trăiesc cu asta”, a spus Jack Russell.

În 2009, Jack Russell și ceilalți membri supraviețuitori ai formației au ajuns la o înțelegere în instanță, acceptând să plătească 1 milion de dolari fiecărui supraviețuitor și fiecărei familii în rândul căreia a existat o victimă în acel incendiu.

Rockerul spune că, imediat după tragedie, avocatul l-a sfătuit să nu își ceară scuze publice, pentru că acest lucru ar fi însemnat că își recunoaște vinovăția. Jack Russell nu a fost pus sub acuzare pentru declanșarea acelui incendiu. Managerul de turneu al trupei Great White, care a declanșat acele efecte pirotehnice fără să aibă un permis valid, dar și frații care dețineau clubul The Brew, au ajuns la o înțelegere cu persoanele care i-au dat în judecată. Unul dintre frați și managerul de turneu au petrecut o perioadă în închisoare.

„Nu e ca și cum aș fi avut o legătură directă cu asta. A fost pur și simplu un accident îngrozitor. Multe elemente ciudate s-au reunit acolo pentru a face posibilă acea tragedie”, a declarat Jack Russell în același interviu radiofonic.

El a menționat că pompierii nu au remarcat acea spumă extrem de inflamabilă în timpul unei inspecții, iar proprietarii clubului au instalat la ieșire o ușă care se deschidea în sensul opus celui care ar fi trebuit.

Declarațiile lui Jack Russell l-au înfuriat pe Jody King, al cărui frate, Tracy, agent de pază al clubului, a murit în acel incendiu. Jody King spune că Jack Russell a fugit de responsabilitățile pe care le avea pentru declanșarea incendiului.

„Cred că proiectul său distruge toate eforturile pe care le-am făcut noi, cei de aici, din Rhode Island, pentru a ne vindeca. Dacă vrea să ajute, să stea departe de noi și să tacă!”, a spus Jody King.

Jack Russell nu a precizat data la care va fi lansat documentarul său și nici ce va face cu încasările ce vor fi generate de acel film.

În 2013, cu ocazia celei de-a 10-a comemorări a incendiului, Jack Russell a fost obligat printr-un ordin judecătoresc să schimbe titlul unui concert de caritate pe care l-a susținut în California, pentru a se distanța în acest fel de o asociație care vrea să construiască un monument în memoria victimelor. Rockerul intenționa să doneze încasările din acel concert în beneficiul Station Fire Memorial Foundation, însă oferta lui a fost respinsă din cauza „resentimentelor și animozității” pe care familiile victimelor și supraviețuitorii tragediei le resimt în continuare față de el.

Jack Russell a spus, în același interviu, că nu își va reveni niciodată cu adevărat după acea tragedie, dar speră că noul său documentar ar putea să îl ajute să treacă mai ușor peste sentimentul de vină: „Ar putea să îmi aducă puțină pace în suflet”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cum ne ajută citricele să ne reglăm emoțiile?