Prima pagină » Știri » Procurorul Ovidiu Toma, reținut în dosarul șefului Poliției Rutiere Teleorman

Procurorul Ovidiu Toma, reținut în dosarul șefului Poliției Rutiere Teleorman

Procurorul Ovidiu Toma, reținut în dosarul șefului Poliției Rutiere Teleorman
Procurorul Ovidiu Toma, reținut în dosarul șefului Poliției Rutiere Teleorman

Toma va fi prezentat, joi, unei instanțe din Capitală, cu propunere de arestare preventivă.

Potrivit unor surse judiciare, în perioada iunie – august, șeful Poliției Rutiere Teleorman Dănuț Dobre ar fi intervenit pe lângă Ovidiu Toma, procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Teleorman, solicitându-i să dispună o soluție de clasare. După clasarea cerută, în contrapartidă, Dănuț Dobre și-a traficat influența asupra unui agent de poliție în cadrul Serviciului Permise, cu scopul ca acesta din urmă să-l declare admis la proba practică pe un nepot al procurorului. Acesta a susținut examenul și a obținut permisul de conducere categoria B, în septembrie, au mai arătat sursele citate.

Scos încătușat din sediul DNA, Toma a fost întrebat de jurnaliști dacă a încercat să intervină pentru nepotul său și a răspuns negativ.

Procurorii DNA au făcut miercuri percheziții în Alexandria la Serviciul Poliție Rutieră, Serviciul Permise Auto și Înmatriculări și Parchetul de pe lângă Tribunalul Teleroman.

Potrivit unor surse judiciare, printre cei vizați în anchetă sunt procurorul Ovidiu Toma șeful de la Serviciul Rutier Dănuț Dobre și subalterni ai acestuia din urmă. Cercetările în acest caz se fac în legătură cu modul fraudulos de emitere a unor permise auto.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șefa CCR rupe TĂCEREA după întâlnirea cu Bolojan! Ce spune Simina Tănăsescu despre acuzațiile din spațiul public
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Ei sunt soții care au murit în Grecia, în timp ce se aflau în luna de miere. Elicopterul privat s-a prăbușit!
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
Mega-gară de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Lună de miere transformată în tragedie! Doi tineri britanici proaspăt căsătoriți au murit într-un accident de elicopter în Grecia
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Băutura de 3 lei care ajută microbiomul, potrivit lui Carmen Brumă. Românii o au în casă, dar puțini știu cât e de benefică
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
O echipă de la MIT a conectat bacterii pentru a crea tranzistori vii