Prima pagină » Știri politice » Proiect: Internet gratuit în parcurile, piețele, școlile și bisericile din satele din România

Proiect: Internet gratuit în parcurile, piețele, școlile și bisericile din satele din România

Proiect: Internet gratuit în parcurile, piețele, școlile și bisericile din satele din România
Românii care locuiesc la sat sau în orașe mici ar putea avea acces gratuit la internet în parcuri, piețe centrale, cămine culturale, școli, biblioteci și biserici, potrivit unei inițiative legislative care s-a aflat în dezbatere publică până vineri.

Proiectul de lege, inițiat de senatorul PSD Alexandru Cordoș, prevede ca primăriile din orice sat și oraș din România să ofere acces gratuit la rețele de wireless în parcuri, piețe centrale, cămine culturale, școli, biblioteci și biserici.

„Având în vedere faptul că în România aproape jumătate din populație locuieste în mediul rural și că accesul la informare prin internet în aceastã zonă este redus, în comparație cu alte țări ale Uniunii Europene, accesul la serviciul de internet gratuit în spațiile publice din mediul rural și orașele mici este vital „, se arată în expunerea de motive a propunerii legislative.

Prin această inițiativă legislativă se dorește o mai mare implicare a consiliilor locale în realizarea acestui serviciu public de acces gratuit la internet în spațiile publice.

Votul final pe această propunere legislativă va avea loc în februarie anul viitor, Senatul fiind camera decizională.

În ultimii ani, au fost amenajate puncte de acces gratuit la internet wireless în mai multe orașe din Romania.

Potrivit unui studiu al Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), dat publicității în septembrie, aproximativ 36% dintre gospodăriile din România au o tabletă sau mai multe, 73% au cel puțin un smartphone, iar 55% au laptopuri.

Același studiu arată că 50% dintre români au acces la internet mobil prin telefon, pe baza unui abonament de telefonie. Internetul mobil este utilizat în principal pentru navigare, rețele de socializare și e-mail, însă și pentru comunicarea vocală sau mesagerie instant. 78% dintre utilizatori îl folosesc zilnic sau aproape zilnic, iar alți 15% îl folosesc de două-trei ori pe săptămână.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Ce rase de câini sunt predispuse la stres din cauza stăpânilor gălăgioși?