Prima pagină » Știri politice » Iohannis, criticat dur de Mișcarea Populară: ”E surd și mut”

Iohannis, criticat dur de Mișcarea Populară: ”E surd și mut”

Iohannis, criticat dur de Mișcarea Populară: ''E surd și mut''
Ședința CSM impunea prezența șefului statului, cel puțin pentru a marca importanța evenimentului și pentru a legitima viitoarea conducere a Consiliului, însă președintele Klaus Iohannis a uitat de obligațiile ce îi revin, se arată într-un comunicat de presă al Mișcării Populare.

„România are un președinte surd și mut, dar și absent de la cârma țării. Fiind în vacanță prelungită în America, departe de țară, președintele Iohannis a uitat de obligațiile și îndatoririle generate de votul românilor din noiembrie 2014. (…) Importanța evenimentului (ședința CSM-n.r) impunea prezența președintelui țării la conducerea ședinței, cel puțin pentru a marca evenimentul și legitima de la cel mai înalt nivel al statului viitoarea conducere a CSM. Să nu fie contestată de unii sau de alții”, se arată în comunicatul de presă.

Potrivit sursei citate, președintele Klaus Iohannis a delegat această obligație unui consilier prezidențial, așa cum, la ședințele Consiliului European de la Bruxelles, președintele „nu s-a deranjat să meargă” și l-a delegat pe premierul Dacian Cioloș.

De asemenea, reprezentanții MP mai acuză lipsa de reacție a președintelui în ceea ce privește criza politică din Republica Moldova, „o țară în derută, fără guvern de multe săptămâni, cu posibilitatea declanșării alegerilor anticipate care ar aduce la guvernare partidele pro ruse”, dar și față de criza migranților din Uniunea Europeană care ar fi atins o nouă fază. „În loc de prezența la cârma țării, domnul Iohannis trimite populației, prin facebook, din îndepărtata Americă, salutări cordiale și multe succese. Nu credem că pentru așa ceva l-au votat românii”, mai precizează sursa menționată.

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) va alege, în ședința de miercuri, noua conducere a instituției, pentru funcția de președinte candidând judecătorul Mircea Aron, iar pentru vicepreședinte, procurorul Luminița Palade.

Președinția este reprezentată la ședință de consilierul prezidențial pe probleme de reformă instituțională și constituțională, Simina Tănăsescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pentru prima dată din 1972, oamenii văd din nou Pământul din drumul spre Lună. NASA a publicat imaginile din a treia zi a misiunii Artemis II
Digi24
Capcanele puse de Viktor Orban în instituțiile-cheie din Ungaria pentru a-i împiedica pe oponenții săi să guverneze țara
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Este vorba despre Mircea Lucescu! Anunț oficial de la spital
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Vremea de Florii 2026: Prognoza meteo pentru weekendul de sărbătoare
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
Starul pop preferat al Kremlinului „nu este suficient de rus”: care e problema cu Iaroslav Dronov, cunoscut sub numele „Shaman”
Cancan.ro
Codruța Filip, DISTRUSĂ de durere după divorț. Cum a chinuit-o Valentin Sanfira în cei 4 ani de căsnicie
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
IGPR anunță schimbări în 2026: categorii de permis ce vor fi interzise pe autostradă anul acesta
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Călugărul care a adus zenul în Occident. Povestea lui Shunryū Suzuki și ideea radicală că nu există nimic de obținut