Prima pagină » Știri externe » Kim Jong Un vrea mai multe arme nucleare

Kim Jong Un vrea mai multe arme nucleare

Kim Jong Un vrea mai multe arme nucleare
Liderul nord-coreean Kim Jong Un a cerut o extindere în putere și în dimensiune a arsenalului nuclear al țării sale, a informat, miercuri, presa de stat, la o săptămână după ce un test nuclear efectuat de Coreea de Nord a atras condamnări din partea vecinilor săi și a SUA, relatează Reuters online.

„Kim a făcut apel la consolidarea atât la nivel calitativ cât și la nivel cantitativ a forței nucleare, capabile să efectueze atacuri nucleare asupra Statelor Unite, conduse de imperialiști oricând și oriunde…dacă acestea încalcă suveranitarea DPRK (n.r. Republicii Populare Democrate Coreeane) și dacă lansează provocări”, a anunțat agenția oficială de stat, KCNA.

Agenția a mai comunicat că președintele Coreei de Nord „a fixat în continuare sarcinile importante care trebuie îndeplinite în scopul consolidării forței nucleare” și că acesta a solicitat „detonarea unei bombe cu hidrogen mai puternice în viitor”.

Kim a vorbit la o ceremonie dedicată premierii savanților și a altor persoane care s-au aflat în spatele testului nuclear de săptămâna trecută.

În luna aprilie, Wall Street Journal a anunțat că experții chinezi în energie nucleară au emis avertismente asupra faptului că statul nord-coreean ar putea avea 20 de focoase nucleare și capacitatea de a produce suficient uraniu de calitate militară pentru a-și dubla arsenalul până în 2016.

Coreea de Nord a efectuat săptămâna trecută cel de-al patrulea test nuclear, deși Statele Unite și experții internaționali se îndoiesc că regimul de la Phenian a testat vreo bombă cu hidrogen, întrucât explozia sa a fost aproape la fel de puternică precum aceea generată de un test cu bombă atomică, efectuat în 2013.

Marți, Camera Reprezentanților din Statele Unite a votat aproape în unanimitate pentru adoptarea legii care ar extinde sancțiunile asupra programului nuclear al Coreei de Nord.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
CCR A DECIS pe Legea integrității! Ce se întâmplă cu prevederea privind PARTENERII demnitarilor
Click
Ce l-a scos din sărite pe un turist aflat pe litoralul românesc: „Efectiv jur că sunt momente în care simt că nu mai pot”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Eticheta în transportul public: unii călători cer mai multă politețe