Prima pagină » Știri externe » Femeile imigrante, vicitime ale violenței în timpul călătoriei spre Europa

Femeile imigrante, vicitime ale violenței în timpul călătoriei spre Europa

Femeile imigrante, vicitime ale  violenței în timpul călătoriei spre Europa
Femeile imigrante care vin în Europa sunt supuse actelor de violență și hărțuirii sexuale în fiecare etapă a călătoriei lor, susține un raport al Organizației Internaționale Amnesty, citat de agenția de presă AP.

În cadrul studiului efectuat de organizația umanitară, publicat luni, au fost intervievate, luna trecută, 40 de femei și fete care au ajuns în Germania și Norvegia, după ce au plecat din Turcia spre Grecia, parcurgând apoi ruta balcanică.

Femeile și fetele care au călătorit singure sau au fost acompaniate de copii au declarat că s-au simțit amenințate în special în Ungaria, Croația și Grecia, unde au fost obligate să doarmă împreună cu sute de bărbați refugiați. Printre cele intervievate, s-au aflat și refugiate din Irak și Siria.

Majoritatea imigranților care vin spre Europa sunt bărbați, ceea ce transformă femeile în ținte vulnerabile, susține organizația umanitară. Femeilei din taberele de imigranți au declarat că au fost nevoite să folosească aceleași băi ca bărbații, iar unele au mărturisit că s-au abținut să consume alimente sau lichide pentru a evita să meargă la toaletă.

Studiul nu tratează separat incidentele privitoare la hărțuiri sexuale de cele care implică acte de violență generală. O femeie de 22 de ani din Irak a declarat pentru Amnesty că un agent de securitate din Germania i-a oferit haine pentru a petrece, în schimb, timp în intimitate cu el.

Personalul umanitar acuză că este dificilă prevenirea actelor de violență din cauza sistemelor ad hoc de primire și înregistrare a imigranților.

„Una dintre provocările cu care ne confruntăm este că îi ia prea mult timp comunității internaționale, și aici mă refer la guverne, să se trezească în fața acestei crize și să realizeze că nu este ceva ce își dorește”, a indicat Jenny Becker, responsabil pe probleme de protecție în cadrul Comitetului Internațional de Salvare din insula Lesbos din Grecia, una dintre cele afectate regiuni de criza migrației, care se confruntă zilnic cu veniri de ordinul miilor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Un tânăr cercetător a reușit să producă benzină și motorină din plastic reciclat