Prima pagină » Știri externe » Donald Trump provoacă un nou scandal în SUA: ce părere are despre avort

Donald Trump provoacă un nou scandal în SUA: ce părere are despre avort

Donald Trump provoacă un nou scandal în SUA: ce părere are despre avort
Favoritul în alegerile primare republicane Donald Trump a sugerat miercuri că le va pedepsi pe femeile care fac un avort, după care a revenit asupra acestor afirmații și a provocat polemică, monopolizând astfel în continuarea atenția presei, relatează AFP online.

„Trebuie să existe o anumită formă de pedepsire”, a declarat miliardarul pentru postul MSNBC, potrivit unor fragmente dintr-o emisiune de miercuri seara.

El era intervievat de moderatorul Chris Matthews, care îl întreba dacă „crede că este necesară o pedepsire a avortului” atunci când „spuneți că avortul este o crimă”.

Pretendentul la Casa Albă a declarat că „trebuie să se interzică” avortul – care este însă legal pe întregul teritoriu american în urma unei decizii istorice a Curții Supreme din 1973 – „Roe v. Wade”.

În pofida acestei decizii, subiectul rămâne arzător în Statele Unite, între susținătorii dreptului femeilor la avort (pro-choice) și opozanți (pro-life).

Afirmațiile lui Trump i-au înfuriat pe cei din tabăra pro-choice, în rândul cărora se află și rivala sa Hillary Clinton.

Clinton a denunțat, într-un mesaj postat pe Twitter, aceste afirmații ca „terfiante și revelatoare”. „Nu puteți lăsa pe cineva cu un asemenea dispreț față de drepturile femeilor să se apropie de Casa Albă”, a scris ea în alt tweet în care se aud declarațiile lui Trump.

Rețeaua de planning familial, care administrează clinicile în care femeile pot face avorturi, a apreciat că este vorba despre o „incitare la violență împotriva femeilor.

Rivalii săi republicani Ted Cruz și John Kasich, care se opun și ei dreptului la avort, au condamnat declarațiile lui Trump. Cruz a apărat „respectarea” femeilor.

– Campanie confuză

În fața polemicii pe care a declanșat-o, Donald Trump a dat înapoi, sporind ästfel și mai mult confuzia unei campanii deja confuze.

El a publicat un prim comunicat pentru a explica faptul că „această chestiune nu este clară”, după care a precizat, într-un al doilea comunicat, că nu intenționează să sancționeze femeile, cum a spus la MSNBC, ci medicii și numai dacă o lege va interzice avortul.

În cazul în care Congresul sau un stat adoptă o lege care interzice avortul, „medicul și orice altă persoană care practică acest act ilegal va trebui să dea socoteală, nu femeia”, care este „victma în acest caz, la fel ca viața din pântecele ei”, a spus el.

Însă această revenire nu a convins-o pe Clinton. „Trump poate încerca să revină asupra afirmațiilor sale în continuare, am auzit-o foarte clar”, a scris ea într-un tweet.

Donald Trump și-a schimbat deja poziția față de avort, pe care l-a apărat mult timp, după care i s-a opus – în campanie. El a primit astfel susținerea activistei antiavort Phyllis Schlafly, care se opune înscrierii egalității între bărbat și femeie în Constituție.

El a declarat miercuri că, „la fel ca Ronald Reagan, sunt pro-life, cu unele excepții”, adică ar fi de acord în cazul unui viol, de exemplu.

The Wall Street Journal (WSJ) a numărat 30 de dăți în care Donald Trump a făcut declarații controversate sau și-a schimbat părerea, ceea ce – în alte vremuri – i-ar fi pus capăt campaniei.

Astfel, Trump a propus, între altele, să se interzică intrarea în Statele Unite a musulmanilor, după care a spus că ar fi vorba despre o închidere „temporară” a frontierelor. În domeniul Sănătății, el a susținut la un moment dat principiul unei asigurări universale, după care a retractat.

Controversa cu privire la avort i-a asigurat însă, din nou, o audiență record pe post.

Trump a postat miercuri pe Twitter recorduri de audiență la CNN și a felicitat postul „pentru că a avut înțelepciunea să-l aleagă” într-o emisiune cu o zi înainte.

El riscă însă să-și îndepărteze o parte a alegătoarelor, care au devenit un adevărat călcâi al lui Ahile, în alegerile prezidențiale de la 8 noiembrie.

Deja un obișnuit al insultelor adresate femeilor („scroafă mare”, „Bimbo” sau „nebună”), el a depășit recent o nouă limită, atacând-o pe soția rivalului său Ted Cruz.

Or femeile reprezintă mai bine de jumătate din electorat și sunt mai prompte în a merge la vot decât bărbații.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cifrele de ultimă oră care îi îngrijorează pe români! Crește din nou mortalitatea infantilă
Digi24
„Poate junk food e mâncarea cea bună și cealaltă e rea”. Trump și-a lăudat preferințele alimentare neschimbate „de 50 de ani”
Cancan.ro
Cabral și Andreea Ibacka divorțează după 15 ani de căsnicie! Zvonurile s-au transformat în realitate
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Planul lui Nicușor Dan pentru un nou guvern. Bolojan și Grindeanu, variante excluse de prim-ministru - SURSE
Mediafax
Situație fără precedent: 50 de orașe sufocate de temperaturi extreme
Click
Cine este cel mai așteptat invitat la nunta Simonei Trașcă? „Mi-a dat binecuvântarea lui să fac un copil!”. Când face blonda cununia civilă? „E în zi sfântă”
Digi24
Putin și-a scos fosta dirigintă la cină. A venit la volanul unui SUV Aurus să o ia de la hotel
Cancan.ro
Primele imagini cu Cabral și Andreea, după ce s-a aflat despre DIVORȚ‼️ Încă trăiesc împreună, dar își fac viața separat. Au renunțat amândoi la verighete și...😲 😲
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce s-a îngrășat ENORM! A pierdut lupta cu kilogramele. Cum arată acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se deschide Transfăgărășan în 2026. Autoritățile au început deja deszăpezirea „celui mai frumos drum din lume”
Descopera.ro
După jumătate de secol, flăcările de la „Porțile Iadului” s-ar putea stinge
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI: Un tip după ce ia Viagra: – A fost bine! Pe masă în bucătărie, pe maşina de spălat, pe unde s-a putut....
Descopera.ro
Steve Buscemi, actorul care nu a avut nevoie să fie frumos ca să fie memorabil