Prima pagină » Știri » Barurile, restaurantele și autoritățile publice ar putea fi obligate să ofere internet gratuit

Barurile, restaurantele și autoritățile publice ar putea fi obligate să ofere internet gratuit

Barurile, restaurantele și autoritățile publice ar putea fi obligate să ofere internet gratuit
Autoritățile publice și restaurantele, terasele și barurile vor fi obligate să ofere rețele de internet wi-fi gratuit în zona clădirilor pe care le dețin și în zonele turistice, iar operatorii de telefonie mobilă minim 500 MB pe lună, potrivit unui proiect de lege inițiat de deputatul Mihai Sturzu.

„Autoritățile administrației publice locale, în domeniul public administrat de acestea și în zonele turistice din unitatea teritorială aflată în administrare, au obligația să asigure internet gratuit, cu acces neîntrerupt, prin contractarea unui agent economic ce servește drept provider” prevede proiectul de lege.

De asemenea, inițiativa legislativă obligă operatorii de telefonie mobilă să ofere tuturor clienților cel puțin 500 de MB de trafic lunar gratuit.

„Restaurantele, terasele, barurile, discotecile și oricare alte tipuri de unități de alimentație publică asigură accesul gratuit al persoanelor la internet, în interiorul și exteriorul perimetrului fiecărei clădiri deținute de acestea”, mai prevede inițiativa legislativă.

Proiectul prevede că accesul la internet se face prin wi-fi, iar rețelele de internet folosite de autoritățile publice trebuie să fie diferite de cele puse la dispoziția contribuabililor. Totodată, conectarea se face pentru o oră, cu drept de reconectare, prin e-mail, însă această prevedere nu se aplică în zonele turistice. Inițiatorul prevede că viteza minimă de acces este de 50 de Mb/s.

„Instituțiile militare și organele de stat cu atribuții în domeniul siguranței naționale sunt exceptate de la obligația de a asigura rețele de internet gratuit și permanent, dacă acest lucru pune în pericol integritatea, scopul și activitățiel instituției”, se mai precizează în proiect.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cât de pregătită este lumea pentru o nouă pandemie?