Prima pagină » Știri externe » Parlamentarii germani, avertisment DUR pentru Marea Britanie

Parlamentarii germani, avertisment DUR pentru Marea Britanie

Parlamentarii germani, avertisment DUR pentru Marea Britanie
Parlamentarii germani, avertisment DUR pentru Marea Britanie

„Marea Britanie va pierde toate avantajele de care se bucură acum în calitatea de membră a Uniunii Europene. O ieșire din UE va fi într-adevăr o ieșire”, a atras atenția Volker Kauder, liderul grupului Uniunii Creștin Democrate (CDU) din Bundestag.

„Regulile la nivelul pieței interne comune vor fi stabilite. Discuțiile vor continua la nivelul liderilor UE, iar Marea Britanie nu va avea reprezentanți la reuniuni”, a afirmat Michael Grosse-Broemer, un alt reprezentant al CDU, partidul cancelarului Angela Merkel.

„Îi mulțumim președintelui Barack Obama că a semnalat Marii Britanii că are un statut important în Europa; este și opinia noastră”, a subliniat Grosse-Broemer, conform agenției Reuters.

„Marea Britanie nu trebuie să se aștepte la niciun tratament preferențial dacă va părăsi Uniunea Europeană”, a avertizat și Gerda Hasselfeldt, un reprezentant al Uniunii Creștin-Sociale din Germania, filiala bavareză a CDU.

Eventuala ieșire a Marii Britanii din Uniunea Europeană ar afecta grav relațiile comerciale cu Statele Unite, a avertizat vineri președintele american, Barack Obama, în cursul vizitei la Londra. „Este corect să spunem că la un moment dat ar putea exista un acord comercial SUA-Marea Britanie, dar acest lucru nu se va întâmpla curând pentru că noi ne concentrăm pe finalizarea Acordului cu Uniunea Europeană”, a declarat Barack Obama referindu-se la Parteneriatul Transatlantic pentru Comerț și Investiții (TTIP). „Marea Britanie riscă să ajungă la capătul rândului, nu pentru că nu am avea o relație specială, ci din cauza impactului major al unui acord comercial de acest tip; este mai eficient să avem un acord pentru acces pe o piață mare, în care sunt multe țări, decât să semnăm acorduri bilaterale mici”, a explicat președintele SUA. Barack Obama a reiterat, la Londra, recomandarea adresată Marii Britanii de a rămâne în Uniunea Europeană, subliniind că în acest mod este consolidată și „relația specială” cu Statele Unite.

Marea Britanie organizează pe 23 iunie un referendum pe tema apartenenței la Uniunea Europeană.

Recomandarea video

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O operațiune militară pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz este nerealistă, a transmis Emmanuel Macron