Prima pagină » Magazin » Locul misterios unde s-a adăpostit Lenin pentru a nu fi arestat de autoritățile țariste. Nostalgicii îl vizitează și în ziua de astăzi

Locul misterios unde s-a adăpostit Lenin pentru a nu fi arestat de autoritățile țariste. Nostalgicii îl vizitează și în ziua de astăzi

Locul misterios unde s-a adăpostit Lenin pentru a nu fi arestat de autoritățile țariste. Nostalgicii îl vizitează și în ziua de astăzi
Se presupune că liderul bolșevic și-a ales pseudonimul „Lenin" după fluviul Lena.

În luna iulie a anului 1917, ca urmare a desfășurătii unei confruntări armate între bolșevici și forțele guvernamentale provinciale ruse, guvernul provizoriu din Sankt Petersburg dă ordin ca organizatorii protestului să fie arestați. Printre cei 40 de lideri ai Partidului Bolșevic, care trebuiau să fie supuși judecății, se număra și Vladimir Ilych Ulyanov, cel care avea să fie cunoscut ulterior sub numele „Lenin”.

Împreună cu un alt membru marcant al Partidului Bolșevic, Grigory Zinoviev, Lenin a reușit să scape de arest, refugiindu-se în imediata apropiere a orașului Sankt Petersburg, în satul Razliv. Locul a fost ales în mod special pentru a putea menține în permanență cu legătura cu protestatarii și a fi la curent cu situația din capitală.

Cei doi au găsit refugiu în hambarul lui Nikolai Yemelyanov, un alt membru de partid, care muncea în fabrica de armament de la Sestroretsk, situată în vecinătatea localității Razliv. După ce s-a răspândit zvonul că Lenin ar fi activat și el în cadrul aceleiași uzine, el s-a văzut nevoit să plece împreună cu Zinoviev, într-un loc în care puteau fi, cel puțin pentru moment, în siguranță. Ajutați de cel care le-a oferit sprijin încă din primul moment, fugarii și-au construit un cort din lemne și paie, în apropierea unui lac.

Citește în continuare pe Descopera.ro.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Viza de SUA a lui George Simion, contestată de 4 oficiali americani
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
„Da' cine v-o lucrat aici, domnu’?”. Restaurarea Castrului Arutela, ironizată de români după explicațiile Ministerului Culturii
Mediafax
Miruță, despre bucățile de drone de pe plajă: „E mai bine să se sufle și-n iaurt, decât să fie cineva rănit”
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
A murit actrița Hayden Panettiere, celebră pentru rolurile din „Nashville” și „Heroes”. Avea 36 de ani
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Simone Tempestini, aproape de PODIUMUL european la raliuri! Cum s-a descurcat românul în Raliul Cehiei?
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Exercițiile fizice pot ajuta creierul îmbătrânit să „elimine deșeurile”