Prima pagină » Știri » Guvern: Clinica de arși de la Floreasca nu funcționează

Guvern: Clinica de arși de la Floreasca nu funcționează

Guvern: Clinica de arși de la Floreasca nu funcționează
Verificările efectuate de către Corpul de Control al ministrului Sănătății confirmă că Unitatea de îngrijire a arșilor gravi de la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca nu este încă pe deplin funcțională, se arată, marți, într-un comunicat de presă.

„Unitatea de îngrijire a arșilor gravi de la Spitalul Clinic de Urgență (Floreasca) nu este încă funcțională, în ciuda celor declarate de conducerile anterioare ale spitalului și a inaugurărilor oficiale efectuate în ultimele luni”, a conchis Corpul de control al ministrului Sănătății în urma anchetei realizate în perioada 26-29 aprilie, la nivelul unității medicale, se arată într-un comunicat de presă remis marți agenției MEDIAFAX.

Anchetatorii precizează că în ultimele șase luni, autoritățile au primit informații contradictorii de la conducerea Spitalului de Urgență Floreasca.

Astfel, cu ocazia vizitei efectuate în timpul controlului la Unitatea de îngrijire a arșilor gravi, în prezența managerului spitalului, comisia de control a constatat că personalul medical angajat nu era prezent în totalitate în interiorul Unității de îngrijire a arșilor gravi, unii dintre aceștia fiind angajați în activitatea altor secții (chirurgie plastică, ATI).

De asemenea, s-a mai constatat că nu este prevazută o evacuare în caz de incendiu a Unității de îngrijire a arșilor gravi și că lipsesc procedurile de acces al pacientului ars grav în Unitatea de îngrijire a arșilor gravi, precum și procedurile și protocoalele de tratament ale pacientului în interiorul unității. Deși sala de operație a Unității de îngrijire a arșilor gravi este complet dotată și funcțională, barocamera nu este montată, nefiind funcțională, instalația de aer condiționat nu funcționează corespunzător, neexistând o temperatură ambientală optimă pentru tratarea unui pacient ars grav, iar rezervele de un pat, în număr de șase, sunt dotate corespunzător unei bune funcționări a unității, dar nu au fost folosite până la data controlului pentru internarea și tratarea pacienților arși.

Corpul de control a mai descoperită că saloanele din afara Unității de îngrijire a arșilor gravi erau folosite ca depozite pentru diferite materiale medicale, drept pentru care s-a dispus de către managerul spitalului, la solicitarea comisiei de control, inventarierea acestora, crearea plusurilor de inventar în condiții legale și depozitarea lor în magazia unității sanitare.

„Din verificarea efectuată de către comisia de control privind funcționarea aparaturii medicale, s-a constatat ca barocamera nu este funcțională și nici instalată, cu toate că exista proces verbal de recepție a acesteia și proces verbal de punere în funcțiune și de instruire a personalului medical pentru utilizarea aparaturii. În plus, barocamera a fost deja achitată, pe baza presupusei puneri în funcțiune”, se mai arată în comunicatul de presă.

În urma controlului, au fost dispuse informarea Curții de Conturi a României, pentru deficiențele consemnate în prezentul raport de control, sesizarea Agenția Națională pentru Achiziții Publice (ANAP ) pentru posibile nerespectări ale prevederilor legale referitoare la întocmirea documentației de atribuire a contractului de achiziție aparatura medicală pentru Unitatea de îngrijire a arșilor gravi și sesizarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sector 1 București, pentru posibile fapte de natură penală, având în vedere întocmirea nereala a procesului verbal de punere în funcțiune a barocamerei și plata contravalorii acesteia către furnizorul SC Gemedica SRL.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu spune că Alexandru Nazare ar trebui să fie următorul premier: „E singura soluție”
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
Orașul din inima României care a trăit visul american. „Țara Oltului rămâne numai cu bogații, cu babele, cu moșnegii și cu sărăntocii”
Mediafax
Buruiana pe care ar trebui să o ții departe de grădină cu orice preț și cum previi apariția ei
Click
Descoperire incredibilă făcută în inima Budapestei. O motocicletă și doi soldați germani au fost găsiți în Dunăre
Digi24
Ce sunt punctele negre de pe marginea parbrizului și la ce folosesc. Rolul lor este esențial pentru siguranța mașinii
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit într-un accident teribil!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Julia Chelaru, fosta membră a trupei Exotic! Și-a etalat formele voluptoase, la aproape 50 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nivelul extrem de scăzut al Dunării a dus la o descoperire rară. Era acolo de aproximativ 80 de ani
Descopera.ro
Care este cel mai vechi pod din Europa?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Seceta a scos la suprafață una dintre cele mai impresionante realizări inginerești ale Imperiului Roman