Prima pagină » Știri externe » Barack Obama, vizită istorică la Hiroshima

Barack Obama, vizită istorică la Hiroshima

Barack Obama, vizită istorică la Hiroshima
Barack Obama a ajuns vineri în Hiroshima, fiind primul președinte american care vizitează orașul japonez în timpul mandatului, după bombardamentele nucleare din 1945 în care au murit 140.000 de persoane, relatează BBC News online.

UPDATE

După ce a vizitat Memorialul Păcii de la Hiroshima, Barack Obama a vorbit în fața supraviețuitorilor adunați în curtea muzeului, avându-l alături pe Shinzo Abe, primul ministru al Japoniei și a făcut apel la o lume fără arme nucleare. În discursul său, a precizat că data de 6 august 1945 nu trebuie uitată niciodată, însă nu a prezentat scuze pentru atacul american asupra Hiroshimei, primul atac nuclear din istorie. Obama a descris acea zi ca fiind una în care „moartea a căzut din cer și lumea s-a schimbat”, dovedind că „omenirea posedă mijloacele necesare pentru a se autodistruge”.

Obama a ajuns la baza americană din Iwakuni din apropiere, după ce a părăsit summitul G7.

El a declarat că vizita sa în Hiroshima este „o mărturie despre cum chiar și cele mai dureroase dezbinări pot fi reunite”, dar a precizat că nu intenționează să-și prezinte scuzele în fața poporului japonez pentru bombardamentele efectuate de americani în 1945.

Cel puțin 140.000 de persoane au murit în atacul nuclear de la Hiroshima de pe 6 august 1945 când a fost lansată prima bombă nucleară din lume. O a doua bombă nucleară a fost lansată două zile mai târziu în Nagasaki, ucigând încă 74.000 de persoane.

Obama a declarat personalului militar de la baza Marinei americane din Iwakuni, situată la circa 40 de kilometri de Hiroshima, că evenimentul de vineri este „o oportunitate de a aduce omagii în memoria tuturor celor care au murit în timpul celui de-al Doilea Război Mondial”.

„Este o șansă de a ne reafirma angajamentul de a păstra pacea și siguranța în lume, unde armele nucleare nu vor mai fi în curând necesare”, a completat liderul american.

El va merge la memorialul victimelor atacului nuclear din Hiroshima și se va întâlni cu supraviețori, vizita sa stârnind reacții diverse printre locuitorii japonezi.

Jimmy Carter a mai vizitat Hiroshima, dar după încheierea mandatului la Casa Albă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur