Prima pagină » Știri » Care va fi primul client de top al fabricii de elicoptere de la Brașov

Care va fi primul client de top al fabricii de elicoptere de la Brașov

Care va fi primul client de top al fabricii de elicoptere de la Brașov
România devine furnizor de elicoptere în toată lumea. Fabrica Airbus de la Brașov va începe să producă abia din 2017 și deja au apărut primii clienții interesați de aparatele românești. Astfel Națiunile Unite ar putea fi primul client de top al fabricii.

 Linia de fabricație este aproape gata și deja zeci de specialiști români sunt  la pregătire în principala fabrică a companiei, de la Marsilia.

Airbus va produce la Brașov aparate H215, elicoptere din familia Super Puma. 23 de români sunt deja la specializare în fabrica din Marsilia, un loc unde lucrează în jur de 10.000 de oameni, informează știri.tvr.ro.

Investiția de la Brașov este de 15 milioane de euro, la care se adaugă un ajutor de stat de 5 milioane. În următorii ani, în fabrica de elicoptere vor lucra 350 de angajați.

Fabrica de elicoptere de la Brașov va fi o gură de oxigen și pentru alte companii românești din industria aeronautică.

Un client al fabricii brașovene ar putea fi chiar Armata Română. Forțele aeriene și-ar putea moderniza bătrânele elicoptere Puma sau le-ar putea schimba cu unele noi produse în România.

H215 este un elicopter greu care poate transporta 24 de persoane.

Poate fi folosit de serviciile de urgență, de poliție, pentru transport VIP, dar poate fi construit și în versiune militară. Prețul începe de la 13 milioane de euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cine este Péter Magyar, omul ce l-ar putea îndepărta pe Orban de la putere și ar putea așeza Ungaria pe un traseu mai pro-european
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Ilie Bolojan vs. administrația locală. Motivele din spatele planurilor de debarcare a premierului: “De aici vine toată această dorință de schimbare”
Mediafax
Mesaje de Paște 2026. Cele mai frumoase urări și felicitări pe care le poți trimite celor dragi
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
12 aprilie, Ziua Mondială a Aviaţiei şi Ziua Cosmonauticii. Când omul a ajuns în spaţiu