Prima pagină » Economic » Lira sterlină a avut cea mai mare creștere din ultimii 8 ani

Lira sterlină a avut cea mai mare creștere din ultimii 8 ani

Lira sterlină a avut cea mai mare creștere din ultimii 8 ani
Lira sterlină a avut cea mai mare creștere din 2008, în urma unei reveniri a valutelor principale, în condițile în care sondajele arată că tabăra pentru rămânerea Marii Britanii în UE a câștigat teren înainte de referendumul din 23 iunie.

Volatilitatea lirei sterline a scăzut, în condițiile în care sondajele realizate după moartea deputatei Jo Cox au arătat că britanicii pro-europeni au recâștigat terenul pierdut. Astfel, potrivit celui mai recent sondaj, tabăra pro-brexit avea 42% din voturi, în timp ce britanicii favorabili rămânerii în UE reprezentau 45% din voturi.

„Sondajele din weekend sugerează că moartea tragică a deputatei Jo Cox ar putea schimba balanța referendumului de joi”, a spus Robert Rennie, șeful diviziei valutare de la Westpac Banking.

Lira sterlină a crescut cu 2%, la 1,4648 dolari în Londra, cel mai mare avans din decembrie 2008, după ce a crescut cu 1,1% și vineri. Indicele de volatilitate pentru liră în raport cu dolarul a scăzut la 37,2%, față de maximul record de 47,9%, atins în sesiunea precedentă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Când va livra Iernut energie în sistem? Ce spune Bolojan despre centrala pe gaz
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Care este cu adevărat situația financiară a Rusiei și cum ar putea evolua războiul din Ucraina: „Aceasta nu este o economie care se prăbușește”
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Turiști din întreaga lume vin în România pentru a vedea locul unde au fost executați soții Ceausescu. „Totul este refăcut”
Digi24
EXCLUSIV „Orașul-fantomă” unde Legiunea Străină se pregătește pentru războaie. Digi24, imagini în premieră din Franța
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
O plantă considerată dispărută de 60 de ani a reapărut brusc