Prima pagină » Știri politice » Premieră în Parlament: Guvernul nu poate da OUG pe durata vacanței

Premieră în Parlament: Guvernul nu poate da OUG pe durata vacanței

Premieră în Parlament: Guvernul nu poate da OUG pe durata vacanței
Senatul a respins proiectul Guvernului și a decis marți că Executivul nu poate da ordonanțe de urgență în timpul vacanței parlamentare. Parlamentarii s-au pronunțat cu 77 de voturi „împotrivă", 25 „pentru" și 8 abțineri. Proiectul urmează să fie dezbătut și votat și de Camera Deputaților, for decizional.

Guvernul nu va putea emite ordonanțe de urgență în timpul vacanței parlamentare, a decis astăzi plenul Senatului, prin vot. Parlamentarii și-au exprimat punctul de vedere și au decis cu 77 de voturi „împotrivă” și 25 de voturi „pentru” să respingă proiectul elaborat de Executiv.

„Așa cum am anunțat, grupul senatorial al PSD va vota împotriva proiectului de lege privind abilitarea acestui guvern de a emite ordonanțe pe durata vacanței parlamentare”, a declarat Șerban Nicolae (PSD).

Senatorul liberal Puiu Hassoti făcuse un apel la colegii săi de a vota proiectul de lege: „Nu s-a întâmplat niciodată ca să fie respinsă solicitarea guvernului de a emite ordonanțe. Sigur, pot fi și premiere. Dar una e să fie o premieră corectă, favorabilă țării pănă la urmă și alta e să nu lași guvernul să emită ordonanțe”, a spus liberalul.

Abilitarea Guvernului de a emite ordonanțe pe timpul vacanței parlamentare a primit marți aviz favorabil de la Comisia juridică a Senatului, după ce au fost respinse toate amendamentele celorlalte comisii parlamentare, urmând ca plenul să se pronunțe tot marți.

Decizia din Comisia juridică vine după ce PSD amenințase, prin vocea președintelui Liviu Dragnea, că va limita posibilitatea Cabinetului Cioloș de a emite ordonanțe pe perioada vacanței parlamentare.

Liderul PSD Liviu Dragnea și copreședintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, au convenit, săptămâna trecută, să elimine din legea de abilitare „acele ordonanțe pe care noi nu credem că Guvernul trebuie să aibă abilitatea să le emită”.

„Colegii mei au spus și azi că în acel proiect de lege Guvernul a pus foarte multe năzbâtii”, a mai spus Liviu Dragnea.

Proiectul urmează să fie dezbătut și votat și de Camera Deputaților, for decizional.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
The Economist: Războiul din Golf ar putea aduce o criză alimentară la nivel mondial
Digi24
Prima reacție a Rusiei după armistițiul SUA-Iran. Ce spune Medvedev
Cancan.ro
Ce MESAJ a scris Gică Hagi pe coroana funerară depusă la căpătâiul lui Mircea Lucescu
Prosport.ro
Ce a decis Mircea Lucescu să scrie pe cavoul unde va fi înmormântat în cimitirul Bellu: „Ranguri, glorie, bogăție…”
Adevarul
Iranul închide Strâmtoarea Ormuz, la câteva ore de la anunțarea armistițiului. Trump, criticat vehement în SUA: „Nu își poate controla aliații, nu poate menține pacea”
Mediafax
Carrefour aduce produse românești de la artizani în magazinele din toată țara. Cine se poate înscrie în program
Click
Primele imagini cu sicriul lui Mircea Lucescu la Arena Națională. Programul ceremoniei
Digi24
Ungaria a semnat un acord crucial cu Rusia chiar înainte de alegeri. Ce cuprind cele 12 puncte
Cancan.ro
Răzvan Lucescu, gest sfâșietor după moartea tatălui său. Imaginile spun tot despre durerea lui
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! A ajuns piele și os
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice. Care sunt cele mai căutate modele?
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce îmbătrânește creierul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Un nou studiu arată că ochiul focalizează folosind și semnale de culoare, nu doar claritatea