Prima pagină » Știri » Polițiștii constănțeni au descoperit ceva ciudat pe radar. Ce au găsit la 22 km în largul Mării Negre

Polițiștii constănțeni au descoperit ceva ciudat pe radar. Ce au găsit la 22 km în largul Mării Negre

Polițiștii constănțeni au descoperit ceva ciudat pe radar. Ce au găsit la 22 km în largul Mării Negre
Polițiștii de frontieră constănțeni au intervenit, în noaptea de luni spre marți, pentru salvarea unui bărbat din Belarus, care plutea în derivă pe Marea Neagră pe o barcă improvizată, cu care intenționa să ajungă în America de Sud, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit Gărzii de Coastă, polițiștii de frontieră au detectat, în noaptea de luni spre marți, cu ajutorul sistemului de supraveghere Scomar, o ambarcațiune de mici dimensiuni ce plutea în derivă la aproximativ 12 mile marine (22 kilometri), pe direcția localității Mangalia.

Imediat, o ambarcațiune din cadrul Grupului de Nave Mangalia s-a deplasat în zona indicată, polițiștii de frontieră găsind barca improvizată, care fusese construită pe un corp de lotcă, cu acoperiș, catarg cu pânză și bidoane, și în care se afla un bărbat. Acesta a fost adus la bordul navei Poliției de Frontieră și, pentru că prezenta semne de deshidratare și hipotermie, a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale, iar ambarcațiunea a fost remorcată până în portul Mangalia.

În urma verificărilor s-a constatat că bărbatul este din Belarus, are 56 de ani și a declarat că a plecat din Ucraina, de pe o plajă aflată la 30 de kilometri de Odessa, la sfârșitul lunii trecute, la bordul ambarcațiunii improvizate, cu care intenționa să ajungă în America de Sud.

Bărbatul, care a fost externat și se află în afara oricărui pericol, a fost predat, marți, Serviciului pentru Imigrări Constanța pentru continuarea cercetărilor.

În cauză polițiștii de frontieră constănțeni fac cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de intrare în țară prin trecerea frauduloasă a frontierei de stat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Kelemen Hunor: Noul guvern trebuie format până la în 10 – 15 iunie
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Accident cumplit în Chitila: o basculantă a trecut pe roșu și a izbit violent un Logan. Șoferul mașinii, în stare critică la spital
Mediafax
PSD: „Prim-ministrul demis Ilie Bolojan să răspundă pentru traficul de influență exercitat la vârful Guvernului”
Click
Daniel Pavel, primele declarații după ce și-a înmormântat tatăl chiar în ziua finalei „Desafio: Aventura”: „Nu știi niciodată când cel de Sus taie firul!”
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Gheața din Antarctica dezvăluie că Pământul traversează resturile unei supernove străvechi